VIDEO: Slušajte zvukove koraljnih grebena

  • Objavljeno u Znanost
image

Google poziva sve zainteresirane da pomognu u ponovnom naseljavanju koraljnih grebena. Njegov novi projekt Calling in our Corals, razvijen u suradnji s morskim biologom Steveom Simpsonom i morskom ekologinjom Mary Shodipo, želi vašu pomoć u obuci umjetne inteligencije da prepozna zvukove vodenih divljih životinja u nadi da će ih obnoviti i podići svijest o problematičnim staništima oceana.

Koraljni grebeni na Zemlji smanjuju se zabrinjavajućom brzinom zahvaljujući klimatskim promjenama, pretjeranom izlovu ribe i zagađenju. Više temperature vode mogu uzrokovati da koralji ispuštaju simbiotske alge koje čine koralj sklonijim bolestima i smrti. Uz to, porast razine CO2 u atmosferi može zakiseliti ocean, dodatno oštećujući grebene, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Novi eksperiment koji provodi Google Arts & Culture ima jednostavnu poruku. Odvojite nekoliko minuta da napravite razliku između visokih pucketanja, niskih pucketanja i pucketanja hranjenja račića i nižeg grgljanja, stenjanja i kreketa riba, a zatim upotrijebite svoje novostečeno znanje kako biste doprinijeli modelu umjetne inteligencije koji će pomoći u očuvanju koraljnih grebena. Otvorit ćete prozor preglednika, poslušati (po mogućnosti koristeći slušalice) podvodne snimke napravljene podvodnim mikrofonom i dodirnuti gumb na zaslonu kada vam se učini da čujete ribu. Ako se dovoljno ljudi uključi, podaci bi trebali pomoći u automatizaciji procesa.

"Koraljni grebeni su iznenađujuće bučna mjesta, ali tamo gdje su oštećeni ili prekomjerno izlovljeni, postaju tiši zbog nedostatka morskog života", rekao je Simpson. "Na nekim lokacijama naše istraživanje uključuje postavljanje snimača zvuka unutar zaštićenih morskih područja (gdje nema ribolova) i u obližnjim ribolovnim područjima za usporedbu. Na drugim lokacijama uspoređujemo mjesta koja su propala zbog pretjeranog izlova i loše kvalitete vode s onima na kojima aktivno obnavljamo koraljne grebene ponovnom sadnjom koralja i izgradnjom staništa. Postoji previše snimaka da bi ih jedna osoba mogla poslušati, a tu vi nastupate. Trebamo vašu pomoć i pomoć drugih poput vas da formiramo kolektiv koji sluša. Vaši će se podaci zatim koristiti za osposobljavanje računala da automatski slušaju zvukove riba."

Tim je snimao na 10 grebena iz zemalja uključujući Australiju, Indoneziju, Filipine, SAD, Panamu i Švedsku, a osim poboljšanja sposobnosti praćenja aktivnosti morskih divljih životinja, istraživači vjeruju da projekt može pomoći u njihovom obnavljanju.

Sudjelovanje u ovom projektu možete započeti posjetom web stranici projekta na ovoj poveznici.

Podijeli