VIDEO: Samoizlječivi materijal za svemirske letjelice

  • Objavljeno u Znanost
image

Mada je svemir ogroman i većim dijelom prazan, u njemu leti veliki broj sitnih predmeta koji u bilo kojem trenutku mogu prekinuti svaku istraživačku misiju. Situacija je posebno zabrinjavajuća u orbiti našeg planeta, obzirom na veliki broj sitnih komadića svemirskog smeća koje je preostalo od starih letjelica, satelita i drugih svemirskih programa tijekom zadnjih desetljeća.

Čak i vrlo mali komadići toga smeća mogu dovesti do oštećenja svemirskih letjelica i postaja poput ISS-a, a svi znamo da pri takvim oštećenjima atmosfera može vrlo brzo iscuriti u vakuum i prouzročiti opasne posljedice, prije svega za posadu.

Znanstvenici Sveučilišta Michigan, u suradnji s NASA-om, napravili su novi materijal koji bi se mogao ugrađivati u svemirske letjelice, kao dodatni zaštitni sloj koji bi ih čuvao od opasnih oštećenja. Taj se materijal sastoji od jedne vrste tekuće smole pod nazivom "thiol-ene-trialkylborane", koji se nalazi između dvije ploče polimera, kako bi omogućio hermetičko zatvaranje rupa. Smola ostaje tekuća sve dok se struktura ne probuši, a tada počinje istjecati pod utjecajem vakuuma koji izvlači zrak u svemir. Zrak s unutrašnje strane letjelice reagira sa smolom koja ističe, omogućujući joj se stvrde i napravi čvrsti "čep" koji sprječava dalje istjecanje zraka. Taj proces se događa ekstremno brzo, u milisekundama, kao što možete vidjeti u ovom videu. 

Čep doduše nema istu čvrstoću kao oplata svemirske letjelice, što znači da je njegova uloga da samo zaustavi istjecanje zraka dok se ne izvrše neophodni popravci,

Mada se ovaj materijal razvija prvenstveno za potrebe svemirskih letjelica, znanstvenici kažu da bi svoju primjenu mogao naći u automobilskoj i građevinskoj industriji.  

Izvor: American Chemical Society

Podijeli