VIDEO: Prvi radni kvantni bit u silicijskom čipu
- Objavljeno u Znanost
O kvantnom računarstvu se već dulje priča i svi teorijski uvjeti za buduća super računala su odavno postavljeni, no od teorije do prakse je jako dug put.
Znanstvenici Sveučilišta u Melbourneu i University koledža u Londonu postigli su veliki napredak izradom prvog radnog kvantnog bita od jednog atoma silicija.
Mjerenjem i manipulacijom magnetske orijentacije (spina) jednog elektrona povezanog s atomom fosfora pridruženog silicijskom čipu, znanstvenici su bili u mogućnosti istovremenog čitanja i zapisivanja informacije, formirajući qubit, osnovnu jedinicu podataka za kvantno računarstvo.
Tim je koristio silicijski tranzistor koji detektira spin elektrona i zarobljava njegovu energiju dok je smjer spina "gore". Kada se elektron nađe u tranzistoru, znanstvenici mogu promijeniti stanje njegovog spina kako god žele, efektivno "zapisujući" informaciju, što im daje kontrolu nad kvantnim bitom.
Idući korak će biti kombiniranje dva qubita u "logička vrata" u koja se informacija dovodi u obliku binarno kodiranog ulaznog signala. Pritom brojku (logičku vrijednost) 0 dojavljuje isključivanje ili impuls nižeg napona, a logičku vrijednost 1 označuje isključivanje ili impuls višeg napona. U kvantnom računarstvu 1 i 0 egzistiraju istovremeno u obliku qubita.
Konačni cilj je proizvodnja kvantnog računala koje će biti u mogućnosti "probavljanja" ogromne količine brojeva, "krekiranje" enkriptiranih kodova i modeliranje molekula, što će posramiti i najjača današnja super računala.
Znanstvenici navode kako je ovo u kvantnom računarstvu samo prvi korak malenog djeteta, no možda i najvažniji, jer "bez njega nikada ne bi bilo ljudskog hoda".