VIDEO: MIT-ev 3D printer istovremeno radi s 10 materijala

  • Objavljeno u Znanost
image

Jedan od velikih nedostataka većine postojećih 3D printera je u tome što gotovo svi predmete izrađuju od samo jednog materijala, poput plastike, metala ili stakla. Istina, danas se već mogu naći i oni koji dozvoljavaju korištenje tri materijala istovremeno, no oni se prodaju po cijeni od 250 tisuća dolara, što ih čini nedostupnim većini "smrtnika".

Ekipa MIT-evih znanstvenika iz laboratorija CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Lab), proizvela je 3D printer pod nazivom MultiFab, koji omogućuje izradu objekata iz više sirovina istovremeno, a zahvaljujući strojnom vidu (machine vision), to čini s velikom preciznošću, uz mogućnost autonomnog popravljanja i otklanjanja grešaka bez potrebe za ljudskom intervencijom, kao u slučaju postojećih 3D printera.

MultiFab je poseban po tome što ne istiskuje materijale, već umjesto toga koristi sustav koji mu omogućuje miješanje i stapanje malih kapljica fotopolimera zajedno, kojima "ispisuje" poput inkjet printera.

Tijekom procesa izrade predmeta, centralno računalo upravlja printerom, snimanjem, procesiranjem i interpretiranjem konstantnog streama podataka prikupljenih kamerom i 3D skenerom razlučivosti od 40 mikrona. Zahvaljujući tom preciznom strojnom vidu, printer samostalno kontrolira čitav proces izrade objekata, što mu omogućuje korigiranje i kalibriranje sustava u realnom vremenu, a to rezultira izradom "savršenih" predmeta, kao što možete vidjeti u ovom videu. 

Kao primjer MIT-evci navode mogućnost da se ovom tehnologijom izrađuju objekti koji se mogu postavljati na elektronske komponente i pločice sklopova, pa biste recimo na podnožje printera mogli postaviti sklop pametnog telefona sa svim hardverom, a printer bi direktno na njemu izradio kućište, te ga integrirao u gotov uređaj.  

MIT kaže da ova platforma donosi neke nove mogućnosti proizvodnje, te omogućuje istraživačima i hobistima izradu objekata koje je do sadsa bilo jako terško ili nemoguće 3D printati, te vjeruje da se ovo bez problema može skalirati za korištenje u komercijalne i hobističke namjene.

Javier Ramos, koautor znanstvenog rada, navodi da će ovo tvrtkama znatno ubrzati dolazak proizvoda na tržište, jer će svoje projekte moći dizajnirati i editirati puno brže, a u ovome vidi i poslovne mogućnosti za servise koji bi nudili usluge printanja za hobiste koji nemaju novca za kupnju skupih 3D printera.

"Zamislite nekoga tko prodaje električne otvarače za vino, no nema 7.000 dolara da kupi printer poput ovog. U budućnosti on će moći ući u specijalizirani servis s dizajnom i potom otprintati čitav kontigent proizvoda po razumnoj cijeni", navodi Ramos.

Drugim riječima, servisi za 3D printanje kompleksnih objekata, jednog bi dana mogli funkcionirati kao današnje tiskare, kojima predajete datoteke s PDF-ovima stranica koje su napravili vaši grafičari, a one vam potom otisnu i uvežu čitavu mjesečnu nakladu omiljenog časopisa Vidi, s time da će vam sada izraditi proizvode koje možete staviti na police svojeg dućana. 

Izvor: MIT CSAIL

Podijeli