VIDEO: Bezos na Mjesecu gradi toranj visok 100 metara
- Objavljeno u Znanost
Tvrtka Honeybee Robotics, u vlasništvu Bezosovog Blue Origina, predstavila je svoj planove za gradnju tornja pod nazivom LUNARSABER na Mjesecu od 100 m, koji će biti viši od Kipa Slobode, a služiti će za prikupljanje i distribuciju sunčeve energije i održavanje komunikacijske mreže među astronautima, vozilima i bazama.
LUNARSABER je u osnovi neka vrsta električne mreže koja sadrži solarne ploče i baterije koje omogućuju energiju i komunikaciju, a ujedno predstavlja i svojevrsni svjetionik na Mjesecu.
Honeybee Robotics je u ovaj projekt krenuo spoznajom da će izgradnja ljudske kolonije na Mjesecu zahtijevati određenu infrastrukturu. Tvrtke poput Nokije pomažu u postavljanju 4G mreže za komunikaciju, a Northrop Grumman razvija koncept lunarne željeznice za prijevoz astronauta, materijala i opreme.
Bezosova tvrtka je odabrana kao dio te iste inicijative za razvoj nove infrastrukturne tehnologije, koja će pružati energiju ljudskim misijama, a moći će se relativno jednostavno transportirati sa Zemlje u modulima koji će se sklapati u veliki toranj.
Ideja je da se na Mjesec ne postavi samo jedan LUNARSABER, već ih žele graditi u blizini svih baza, istraživačkih područja i Northrop Grummanove "željezničke" mreže.
Tornjevi bi mogli generirati energiju iz dva uzastopna tjedna sunčeve svjetlosti, pohraniti je lokalno i sačuvati za dva tjedna mraka koji slijede, kao što objašnjavaju u ovom videu.
Honeybee je napravio dvije vrste solarnih ploča. Jedan je "origami mijeh" koji se omotava oko stupa, pružajući pokrivenost od 360 stupnjeva za hvatanje sunčeve svjetlosti iz bilo kojeg kuta.
Drugi razvija velika jedra i prati položaj Sunca na nebu kako bi ih držao pod optimalnim kutom. Postavljen blizu Mjesečevog južnog pola mogao bi omogućiti pristup gotovo 95% sunčeve svjetlosti tijekom cijele godine.
Nadalje, jedna od najluđih stvari je bežični prijenos energije. Na primjer, recimo da vaš lunarni rover ostane bez snage usred lunarne noći, a do zore mu preostaje 8 dana, obližnji LUNARSABER bi mogao usmjeriti zraku koncentrirane sunčeve svjetlosti na njegove solarne panele kako bi se ponovno napunio i pokrenuo.
Valja naglasiti da se zasad radi samo o konceptu jer NASA tek treba vratiti astronaute na Mjesec, najvjerojatnije 2026. godine, a tek potom razmišljati o gradnji baze i prateće infrastrukture.