VIDEO: Baterije se same regeneriraju

  • Objavljeno u Znanost
image

Kako bi proizveli čim bolje baterije, znanstvenici se duže vrijeme pouzdaju na silicij, zahvaljujući njegovim mogućnostima držanja velike količine energije tijekom punjenja. No taj materijal ima jedan veliki nedostatak, a to je činjenica da se tijekom punjenja širi, što uzrokuje nastajanje pukotina, čime nakon nekog vremena postaje beskoristan.

Znanstvenici SLAC laboratorija na Sveučilištu Stanford proizveli su silicijske elektrode koje se same popravljaju, koje su između ostaloga inspirirane najnovijim istraživanjima u razvoju robotske kože.

Oni su tako proizveli sintetski polimer sa slabim kemijskim sponama koje se međusobno privlače čak i kada materijal puca, što omogućuje povratak originalne strukture kroz nekoliko sati, kao što možete vidjeti na slici dolje.

 

Znanstvenici su uspjeli postići 100 ciklusa pražnjenja baterija korištenjem tog materijala, što je obećavajući start, no još uvijek daleko od njihovog krajnjeg cilja od 3.000 ciklusa za baterije električnih vozila.

U videu dolje možete vidjeti njihov samoregenerirajući polimer na djelu kojim su premazali balon, a potom ga izmjenično napuhavali i ispuhavali, imitirajući širenje i skupljanje silicijske elektrode tijekom punjenja i pražnjenja baterija. Polimer se razvlačio, no nije pucao. 

Izvor: Stanford SLAC

 

Podijeli