Udaljenost između Europe i Amerike se povećava
- Objavljeno u Znanost
Britanski znanstvenici pod vodstvom Matthewa Agiusa, bivšeg postdoktoranta sa Sveučilišta Southampton, rasporedili su uređaje za mjerenje seizmičke aktivnosti u Atlantskom oceanu, usredotočivši se na turbulentni Srednjoatlantski greben (MAR), podmorski planinski lanac koji dijeli Atlantik od sjevera do juga.
Koristeći seizmometre postavljene na dnu oceana, pronašli su dokaze uzdizanja plašta - materijala između Zemljine kore i njegove jezgre - s dubina veće od 600 kilometara ispod MAR-a. To uzdizanje potiskuje tektonske ploče odozdo, čineći da se kontinenti Europe i Afrike s jedne strane i Amerike s druge udaljavaju.
Podaci iz projekta pružaju prvo snimanje plašta ispod MAR-a velikih razmjera i visoke rezolucije koji je zbog svoje seizmičke aktivnosti poznat kao jedno od najturbulentnijih mjesta na Zemlji.
Rezultati istraživanja ponašanja tektonskih ploča i plašta ukazuju da se Amerika i Europa svake godine međusobno udaljavaju za 4 cm.
Tijekom mjerenja podvodnim seizmometrima koji su u moru stajali čitavu godinu, znanstvenici su zabilježili brojne potrese širom svijeta, među kojima i one u Hrvatskoj, što im je pomoglo u izradi preciznog modela kretanja tektonskih ploča i uzdizanja Zemljinog plašta.
Eto da barem znanost ima koristi od ovih devastirajućih zbivanja koja su nam uz koronu obilježila proteklu godinu, ali i početak ove.
Čitavu znanstvenu studiju možete pronaći na ovoj poveznici.