Trajna pohrana podataka na staklu 2015.

  • Objavljeno u Znanost
image

Pohrana velike količine podataka na malom prostoru je stara stvar, no kada se govori o trajnosti pohrane, svaki današnji optički, magnetski i flash medij za pohranu ima svoje ograničeno vrijeme trajanja.

Hitachi stoga već nekoliko godina razvija novu tehnologiju koja će omogućiti pohranu binarnih podataka (nula i jedinica) u kvarcnom staklu, gdje ih se može sačuvati stotinama milijuna godina.

Tehnologija se sastoji od laserskog urezivanja podataka u četiri sloja kristala na gustoći nešto većoj od CD-a (oko 40 MB po kvadratnom inču), a za čitanje se koristi optički mikroskop, što znači da će buduće generacije moći doći do podataka bez potrebe za korištenjem pripadajućeg pogona.

Prema najnovijim informacijama iz Hitachija, ova tehnologija će biti spremna za izlazak na tržište kroz tri godine, što znači da će 2015. godine "Supermanovi kristali" dobiti ozbiljnu konkurenciju u stvarnosti.

Hitachi kaže kako su njihovi kvarcni mediji pokazali i izuzetnu izdržljivost, pa su čak i nakon dva sata "pečenja" na temperaturi od 1.926 stupnjeva celzija podaci na njima ostali netaknuti.

Valja naglasiti da Hitachi nije prvi koji razvija ovu tehnologiju, jer slični sustav razvija Sveučilište Southampton, što ste mogli pročitati nanašem portalu prije nekoliko mjeseci.

Podijeli