Svi orbiteri zajednički prate najveći potres na Marsu ikada

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici su poznati po tome da u svojim istraživanjima odbacuju sve dnevnopolitičke stvari i rado surađuju s čitavom zajednicom kada se nalaze na pragu velikih otkrića.

Sada je jedan takav veliki međunarodni tim predvođen istraživačima Sveučilišta Oxford objavio rezultate dosad neviđene suradnje u potrazi za izvorom najvećeg seizmičkog događaja ikada zabilježenog na Marsu. Studija isključuje udar meteorita, sugerirajući da je potres bio rezultat golemih tektonskih sila unutar Marsove kore.

Potres magnitude 4,7 je uzrokovao vibracije koje su odjekivale planetom najmanje šest sati, a prvi ga je zabilježio NASA-in lander InSight u srijedu 4. svibnja 2022. Budući da je njegov seizmički signal bio sličan prethodnim potresima za koje se zna da su uzrokovani meteoroidima, tim je vjerovao da je i ovaj događaj nazvan 'S1222a' također mogao biti uzrokovan udarom te su pokrenuli međunarodnu potragu za novim kraterom.

Iako je Mars manji od Zemlje, ima sličnu kopnenu površinu jer nema oceana. Kako bi istražio ovu ogromnu količinu tla – 144 milijuna km 2 – voditelj studije dr. Benjamin Fernando s Odsjeka za fiziku Sveučilišta u Oxfordu tražio je pomoć Europske svemirske agencije, Kineske nacionalne svemirske agencije, Indijske organizacije za svemirska istraživanja i Svemirske agencije Ujedinjenih Arapskih Emirata. Smatra se da je ovo prvi put da su sve misije u orbiti oko Marsa surađivale na jednom projektu.

Nakon nekoliko mjeseci potrage, tim je objavio da nije pronađen novi krater te je zaključeno da je događaj umjesto toga izazvan oslobađanjem golemih tektonskih sila unutar Marsove unutrašnjosti. To ukazuje da je planet puno seizmički aktivniji nego što se dosad mislilo.

Dr. Fernando je rekao: "Još uvijek mislimo da Mars danas nema aktivnu tektoniku ploča, tako da je ovaj događaj vjerojatno uzrokovan oslobađanjem stresa unutar Marsove kore. Ovi stresovi rezultat su milijardi godina evolucije, uključujući hlađenje i smanjivanje različitih dijelova planeta različitim brzinama. Još uvijek ne razumijemo u potpunosti zašto se čini da su neki dijelovi planeta pod većim stresom od drugih, ali rezultati poput ovih pomažu nam u daljnjem istraživanju. Jednog dana, ove informacije bi nam mogle pomoći da shvatimo gdje bi bilo sigurno za ljude da žive na Marsu, a gdje biste trebali izbjeći boravak i gradnju".

U ovom otkriću su između ostalih sudjelovali dr. Daniela Tirsch, znanstvena koordinatorica za stereo kameru visoke razlučivosti na svemirskoj letjelici Mars Express Europske svemirske agencije, dr. Jianjun Liu iz Nacionalnog astronomskog opservatorija Kineske akademije znanosti, dr. Dimitra Atri, voditeljica grupe za Mars na Sveučilištu New York Abu Dhabi i suradnica podataka s letjelice Hope iz Ujedinjenih Arapskih Emirat

Studiju 'Tektonsko podrijetlo najvećeg potresa opaženog od strane InSighta', objavljenu u časopisu Geophysical Research Letters, možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli