Supernova odgovorna za masovno izumiranje na Zemlji
- Objavljeno u Znanost
Međunarodni tim znanstvenika iz Norveške, SAD-a, Rusije i Francuske objavio je rezultate studije, koji ukazuju da je eksplozija zvijezde udaljene stotinama svjetlosnih godina od Zemlje, imala veliku ulogu u manjem masovnom izumiranju vrsta na našem planetu, do čega je došlo prije 2,29 milijuna godina.
Znanstvenici su izradili model svjetlosti i zračenja koje je došlo do Zemlje od katastrofične eksplozije zvijezde u relativnoj blizini, koji bi mogao objasniti izumiranje do kojeg je došlo u Pliocenu, te se proteglo sve do Pleistocena, kada su nestale mnoge vrste velikih kopnenih sisavaca, što se do sada pripisivalo isključivo ledenim ciklusima u Pleistocenu.
Opće je prihvaćeno da je u posljednjih nekoliko milijuna godina više zvijezda na udaljenosti od nekih 300 svjetlosnih godina postalo supernovama, odnosno doživjelo eksplozije pri kojima se oslobađalo dovoljno energije da svojim sjajem zasjene ostatak galaksije. Supernova se događa kada masivna zvijezda potroši svoje nuklearno gorivo, pri čemu jezgra postaje nestabilna, pa kolapsira.
U novoj studiji znanstvenici su istraživali kako su te "nedavne" supernove mogle utjecati na život na Zemlji, kao i na atmosferu našeg planeta. "Kako bi došlo do potpunog kataklizmičkog izumiranja, supernova bi se trebala nalaziti nekih 26 svjetlosnih godina od Zemlje. Ovaj događaj nije dovoljno blizu da bi prouzročio takvo veliko izumiranje, no mogao je ostaviti primjetni učinak", navode znanstvenici u svojoj studiji.
U svojem radu znanstvenici ukazuju da je plava svjetlost sa supernove na toj udaljenosti osvijetlila noćno nebo na više tjedana, čime je poremetila životni ciklus životinja. Pored toga supernova je mogla izbaciti kozmičke zrake koje su se kretale brzinom svjetlosti, te su dolaskom na Zemlju organizmi na kopnu i u površinskim vodama oceana bili izloženi trostruko većem zračenju.
Kozmičke zrake su pored toga mogle utjecati i na klimu Zemlje zbog ionizacije i promjena naboja čestica u atmosferi. "Visokoenergetske kozmičke zrake kidaju molekule i mogu izbijati elektrone iz atoma, a to se odvija na razini tla", kaže Adrian Melott, znanstvenik Sveučilišta u Kanzasu, jedan od koautora ove studije.
Prema mišljenju znanstvenika ovo zračenje bi moglo biti povezano s izumiranjem na kraju razdoblja Pliocena, no biti će potrebne dodatne studije koje bi to potvrdile i ustanovile je li ta supernova mogla utjecati i na formiranje oblaka, udare munja, kao i na druge pojave u atmosferi.
Izvor: ArXiv.org