Staklene čestice u tekućini za hologramske zaslone
- Objavljeno u Znanost
Ukoliko uperite baterijsku svjetiljku u prozor i potom kroz čašu vode, odmah ćete primijetiti kako se svjetlo mijenja dok prolazi kroz te supstance. Vodeći se tom spoznajom, znanstvenici MIT-a i Harvarda, proučavali su što se događa ako izmiješate tekućinu i čestice stakla, te ih potom stopite grijanjem.
Ukratko rečeno, nakon što su to napravili i zagrijali mješavinu, otkrili su da se povećava sposobnost raspršivanja svjetla za čak 1.000 puta. Mada to samo po sebi ne znači previše, znanstvenici smatraju da će malo odškrinuti vrata novim istraživanjima koja bi taj osnovni princip mogla usmjeriti ka novim vrstama medicinskih snimanja i holografskim zaslonima.
MIT objašnjava da mješavina krutina i tekućina u istoj suspenziji, odnosno heterogenom fluidu koji sadrži čvrste čestice koje su prevelike za sedimentaciju, može istovremeno upravljati svjetlom u različitim smjerovima.
Ako zamislimo da možete izraditi neku vrstu mreže s krutinama i tekućinama koje se mogu grijati na različitim temperaturama pomoću elektrode, bilo bi moguće postaviti jedan set elektroda u "prednji plan" prikaza koji šalje svjetlo direktno prema vama, dok bi druge stvorile iluziju dubine s "pozadinom". Na taj način moglo bi se dobiti hologram u prostoru, a ista tehnologija ima potencijal za korištenje u fotografiji, gdje bi zamijenila difuzore u bljeskalicama koji pomažu u kreiranju prirodne svjetlosti.
U svakom slučaju ova tehnologija ima veliki potencijal, no obzirom da se radi o jako ranoj fazi istraživanja, nemojte još izbacivati televizore i monitore iz svojih domova.
Izvor: MIT