Slani hidrogel izvlači litre pitke vode iz zraka

  • Objavljeno u Znanost
image

Kao što dobro znamo, nedostatak pitke vode još uvijek je veliki problem u mnogim područjima svijeta, dok je istovremeno  svojevrsna ironija da velike količine doslovce plutaju u zraku.

Znanstvenici Sveučilišta Texas iz Austina razvili su novi slani hidrogel koji može izvlačiti velike količine vode iz zraka, čak i iz onog relativno niske vlažnosti.

Istraživači su svoj rad započeli s polimerom izrađenim od takozvanih "cviterionskih" molekula koje sadrže ione s pozitivnim i negativnim električnim nabojima. To mu omogućuje da se čvršće uhvati za higroskopne soli, a rezultirajući hidrogel bio je vrlo učinkovit u apsorpciji vode iz zraka oko sebe.

Materijal se prvo ostavio sat vremena da isiše vlagu iz okolnog zraka. Zatim se sušio u kondenzeru, kako bi se iscijedila i prikupila voda, prije nego što se vratio na funkciju apsorpcije. Ponavljanje ovog ciklusa više puta nije smanjilo njegovu sposobnost apsorbiranja ili otpuštanja vode.

U testovima se slani hidrogel pokazao izuzetno dobro. Tim je uspio izvući 5,87 litara slatke vode po kilogramu materijala dnevno, iz zraka s vlagom od 30 posto.

Uz daljnju optimizaciju, ovi cviterionski hidrogelovi mogli bi biti vrlo korisni u opskrbi pitkom vodom regija u razvoju i sušom pogođenim područjima.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Angewandte Chemie i možete ga pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli