Senzor gleda kroz vas terahercnim valovima
- Objavljeno u Znanost
Između mikrovalova i infracrvenog svjetla postoji nevidljivi spektar elektromagnetskog zračenja u kojem elektronika i optički uređaji mogu manipulirati energijom.
Kod terahercnih valova je dobro to što su u mnogo čemu nalik X-zrakama, što znači da mogu prolaziti kroz čvrste objekte, ali za razliku od rendgenskog zračenja nisu štetni ni u većim količinama.
Znanstvenici iz grupe Terahertz Integrated Electronics na MIT-u pod vodstvom profesora Ruonan Hana, razvili su sustav koji donosi elektronski upravljive terahercne mreže antena, uz čiju pomoć se omogućuje snimanje unutrašnjosti objekata, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Te snimke podsjećaju na lidar sustave, no terahercni valovi su u mogućnosti penetrirati kroz kišu, maglu i snijeg, a istraživači tvrde da je ovo prvo rješenje koje bi moglo dovesti do visokorezolucijskih uređaja tog tipa.
Kada se koristi kao snimač, snop širine jednog stupnja pomiče se u cik-cak uzorku preko svake točke u sceni ispred senzora, stvarajući trodimenzionalne slike dubine. Za razliku od drugih terahercnih sustava, kojima trebaju sati ili čak dani za stvaranje slike, ovaj radi u stvarnom vremenu. Tradicionalno, računanje i komuniciranje dovoljne količine bitova za upravljanje se 10.000 antena odjednom dramatično bi usporilo performanse reflektorskog polja.
Istraživači su to izbjegli integracijom antenskog niza izravno u računalne čipove. Fazni izmjenjivači su vrlo jednostavni jer koriste samo dva tranzistora, što znači da su mogli rezervirati oko 99% prostora na čipu, koji koriste za memoriju.
Rezultat je da svaka pojedinačna antena može pohraniti biblioteku različitih faza. Dvotranzistorski mjenjač faze ima dodatnu prednost jer će prepoloviti potrošnju energije i eliminirati potrebu za zasebnim napajanjem.
Znanstvenici sada rade na licenciranju tehnologije kako bi je lansirali na tržište, što sugerira da bi uređaj mogao biti prikladan za autonomne dronove jer je lagan i nema pokretnih dijelova. Osim toga, tehnologija bi se mogla primijeniti u sigurnosnim sustavima na graničnim prijelazima, omogućujući nenametljiv skener tijela koji bi mogao raditi u sekundama umjesto u minutama.