Senzor detektira kvarenje hrane u stvarnom vremenu
- Objavljeno u Znanost
Rasipanje hrane i bolesti koje se prenose hranom među najkritičnijim su problemima s kojima se danas suočava urbano stanovništvo. Oni uvelike doprinose emisijama stakleničkih plinova i povećavaju ekonomske i ekološke troškove. Budući da je kvarenje hrane i dalje glavni razlog za ovaj otpad, uvjete obrade, transporta i čuvanja hrane i dalje je potrebno poboljšavati u skladu s trenutnim tehnološkim napretkom.
Sadašnji procesi praćenja provode se u laboratorijima i koriste skupe kromatografske uređaje. To ne zahtijeva samo previše vremena, već i pretjerane resurse i kvalificirano osoblje. Dakle, sadašnje metode se u današnjim okolnostima nažalost pokazuju neučinkovitima.
Novo istraživanje objavljeno u Nature Food Magazine predstavlja značajnu alternativu ovom procesu. Novi senzor jednostavan za korištenje, ekonomičan i ažuriran koji se može primijeniti izravno na hranu i zamijeniti laboratorijsko praćenje je minijaturni bežični uređaj veličine 2 x 2 cm koji nudi mjerenje u stvarnom vremenu.
Ne radi na baterije i kompatibilan je s pametnim telefonom, a očekuje se da će biti vrlo učinkovit u visokoproteinskoj hrani kao što su govedina, piletina i riba.
Istraživanje su vodili dr. Emin İstif (Molekularna biologija i genetika, Sveučilište Kadir Has) i doc. Prof. Levent Beker (strojarstvo, Sveučilište Koç) uz doprinos prof. İskendera Yılgöra i dr. Emela Yılgöra (kemija, Sveučilište Koç), doc. Prof. Çağdaş Dağ (Molekularna biologija i genetika, Sveučilište Koç) i doc. prof. Hatice Ceylan Koydemir (Sveučilište Texas A&M).
Dok su postojeća rješenja usredotočena na promjenu boje hrane, ovaj novi uređaj po prvi put nudi kapacitivnu metodu mjerenja i stoga koristi NFC tehnologiju s bežičnom komunikacijom bez napajanja. Autori navode da to eliminira glavne nedostatke koji se susreću u drugim uređajima kao što su osjetljivost na vlagu i netočni podaci zbog udaljenosti.
Izum ne samo da će tvrtkama pružiti mogućnost smanjenja troškova, već će i iznimno pomoći potrošačima. Nakon široke komercijalizacije, uređaj će omogućiti kontinuirano praćenje hrane na policama i omogućiti korisnicima kontrolu svježine neposredno prije kupnje proizvoda ili čak prije konzumiranja kod kuće. Ova mogućnost analize kvarenja na zahtjev putem mobilnih telefona u konačnici će pomoći u sprječavanju bacanja hrane i bolesti koje se prenose hranom.
Njegovom isplativošću i pristupačnošću autori se nadaju da će učinkovitije i brže pridonijeti većoj borbi protiv globalnog zatopljenja i emisija stakleničkih plinova. Sljedeći koraci bit će usmjereni na povećanje potencijala za komercijalizaciju proizvoda u bliskoj budućnosti.
Studiju objavljenu u časopisu Nature Food možete pronaći na ovoj poveznici.