Satelitsko 5G povezivanje od pola do pola

  • Objavljeno u Znanost
image

Za postizanje istinske globalne povezanosti, telekomunikacijski sateliti su ključni. Kroz Partnerski projekt Sunrise s Eutelsat OneWeb i podršku Svemirske agencije Ujedinjenog Kraljevstva, Europska svemirska agencija proširuje naprednu 5G povezanost na područja izvan dosega tradicionalnih zemaljskih mreža.

OneWebova konstelacija sastoji se od preko 600 satelita koji kruže na 1200 km iznad Zemlje, također poznatih kao niska Zemljina orbita (LEO). Zbog svoje blizine Zemlji, ovi sateliti mogu isporučiti povezivost velike brzine s malim kašnjenjem od pola do pola. Kako bi iskoristio ovu globalnu pokrivenost, Eutelsat OneWeb nudi korisničke terminale (UT) koji djeluju poput antena za povezivanje na satelitsku mrežu, omogućujući internetsku uslugu, slično kao što funkcioniraju terminali Muskovog Starlinka.

UT-ovi dolaze u različitim veličinama i mogu se instalirati na zrakoplove, brodove, vozila ili zgrade kako bi pružili snažnu i pouzdanu povezanost bilo kome, bilo gdje, čak i u najudaljenijim područjima. Oni također nude robusne sigurnosne protokole i otpornost u ekstremnim okruženjima, što ih čini posebno povoljnim za organizacije koje traže vlastite privatne mreže.

Kako bi pokazali snagu ovog zajedničkog rješenja, ESA, Eutelsat OneWeb i Svemirska agencija Ujedinjenog Kraljevstva udružili su se u dvije uzbudljive oceanske ekspedicije za prvu demonstraciju ovih korisničkih terminala.

Jedna je studentska ekspedicija Sail for Tomorrow. Posada će sljedećih 10 mjeseci provesti od Francuske do Tahitija kroz Panamski kanal, provodeći istraživanje oceana i sudjelujući u obrazovnom programu s osnovnom školom u Francuskoj. UT na njihovom brodu "Odyssey", proizveden od strane Intellian Technologies, omogućit će timu dijeljenje rezultata istraživanja mora u stvarnom vremenu i video konferenciju s učenicima osnovnih škola, prenoseći njihovo istraživanje izravno u učionice.

Druga demonstracija je ekspedicija Polar Pod, koju vodi poznati francuski istraživač dr. Jean-Louis Étienne. Dr. Étienne i njegova posada su u procesu izgradnje istraživačkih objekata u morima Južnog i Sjevernog pola.

Ova postrojenja, nazvana Polarne kapsule, bit će uspostavljena u područjima koja nikada prije nisu proučavana tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Istraživat će razmjenu ugljičnog dioksida između zraka i mora, salinitet i cirkulaciju oceana, stanje plavih kitova i praćenje fitoplanktona iz svemira, mikroplastiku i drugo.

UT po narudžbi za ovaj projekt instaliran je na opskrbnom brodu dr. Étiennea "Perseverance" i već podržava njihove operacije oko Sjevernog pola, a ekspedicija na Južnom polu planirana je za 2026. Uz UT, Perseverance može prenijeti velike količine znanstvenih podataka pri velikim brzinama. Ova povezanost ključna je za učinkovitu suradnju i osiguravanje komunikacije posade, posebno u ekstremnim uvjetima Arktika i Antarktika.

Podijeli