Rusi i Koreanci kloniraju mamuta
- Objavljeno u Znanost
Hwang Woo-Suk, šef južnokorejske istraživačke organizacije Sooam Biotech Research Foundation i Vasilij Vasiliev, potpredsjednik ruskog Sjeveroistočnog federalnog sveučilišta, jučer su na svečanoj ceremoniji u Seulu potpisali ugovor koji pomalo podsjeća na scenarije iz znanstvenofantastičnih filmova.
Prema tom ugovoru pokreće se projekt kloniranja vunastog mamuta iz ostataka stanica pronađenih u sibirskom ledu, što bi u konačnici trebalo rezultirati pojavom živog mamuta kojeg bi današnja slonica donijela na svijet kroz najkasnije 6 godina.
Ruski znanstvenici će imati zadatak do kraja ove godine osigurati kvalitetan uzorak DNA iz očuvanih ostataka mamuta pronađenih u sibirskom permafrostu (geološki pojam za tlo smrznuto 2 ili više godina), dok će južnokoreanci imati glavnu riječ u kloniranju životinje, a to će raditi u suradnji s Pekinškim institutom za genetiku iz Kine.
Kloniranje će se izvesti na taj način da se jezgra stanice indijskog slona zamijeni jezgrom stanice vunastog mamuta, a potom bi se embrij ubacio u maternicu "surogat majke", indijske slonice, koja bi nakon 22 mjeseca na svijet trebala donijeti mladunče vunastog mamuta.
Vođa čitavog projekta je kontroverzni Hwang Woo-Suk, koji je prije desetak godina objavio da je klonirao psa, no nakon detaljne analize njegovog znanstvenog rada, znanstvenici su ustanovili da je dobar dio podataka krivotvoren, zbog čega mu je oduzeta dozvola za rad, ali je nastavio eksperimentirati, te je prošle godine (navodno) uspio klonirati kojota. Woo-Suk kaže kako ova ideja već dulje vremena privlači genetičare, no samo su on i njegov tim postigli rezultate u području kloniranja koji omogućuju jedan takav projekt.
Ukoliko se projekt uspješno realizira, to će biti drugo "uskrsnuće" izumrle životinje. Prije 3 godine je kloniran pirinejski ibeks, vrsta divlje koze, koju je na svijet donijela domaća koza, no mladunče je uginulo odmah nakon rođenja zbog problema s plućima, koji su imale i sve druge klonirane životinje.
Za razliku od ove koze, koja je izumrla prije desetak godina, posljednji vunasti mamuti su nestali iz Sibira prije više tisuća godina, stoga će osiguravanje kvalitetnog DNA biti veliki izazov znanstvenicima, a da ne govorimo o osjetljivosti samog procesa kloniranja i oplodnje indijske slonice embrijem vunastog mamuta koji je bio visine od 3 metra, s kljovama većim od 4 metra.
Prije dvije godine australski znanstvenici su proizveli krv mamuta pomoću DNA iz pronađenih kostiju starosti 43.000 godina, koju su prekopirali u stanicu bakterije e-coli, koja je proizvela originalni mamutski protein.
Istraživanja su pokazala kako je krv mamuta sadržavala svojevrsni "antifriz" koji je vrsti koja potiče iz Afrike omogućio preživljavanje na Arktiku.
Ukoliko ruski i južnokorejski znanstvenici doista ožive vunastog mamuta, postavlja se pitanje što je sljedeće na redu?
Ljudi se prema zakonima većine zemalja ne smiju klonirati, no što ako netko odluči klonirati praljude? Hoće li sudstvo morati donijeti definiciju je li recimo neandertalac čovjek?
VIDEO - Kloniranje mamuta
Hendrik Poinar, znanstvenik koji tvrdi da se nalazi vrlo blizu dešifriranja genetskog koda vunastog mamuta, za NBC je izjavio kako je kloniranje davno izumrlih vrsta danas moguće.