Ruđerovi genetičari otkrili kako organizam preživljava stres
- Objavljeno u Znanost
Tim genetičara kojeg vodi dr. sc. Đurđica Ugarković u Laboratoriju za evolucijsku genetiku Instituta Ruđer Bošković (IRB) po prvi puta je dokazao da satelitska DNA ima važnu regulatornu ulogu u prilagodbi organizama na stresne promjene u okolišnim uvjetima. Rezultati do kojih su znanstvenici došli mogli bi objasniti kako organizam uspješno preživljava stres.
Satelitske DNA su uzastopno ponovljene ne-kodirajuće DNA koje su glavni građevni element centromera, dijelova kromosoma važnih za pravilnu diobu stanica. Utjecaj satelitskih DNA na susjedne gene je epigenetske prirode. odnosno nastaje kao rezultat određenih promjena u okruženju, kao što je dugoročni termički stres.
Fiziološka uloga satelitskih DNA u regulaciji genske aktivnosti do sada nije bila opisana, a istraživanje grupe s IRB-a, rađeno na kukcu Tribolium castaneum kao modelnom organizmu, po prvi je puta pokazalo da satelitska DNA nakon dugotrajnog termičkog stresa izaziva privremeno smanjenje aktivnosti gena smještenih u njenoj blizini. Otkriven je također i molekularni mehanizam koji je odgovoran za smanjenje genske aktivnosti.
Genetičari s IRB-a, dr. sc. Isidoro Feliciello, mr. sc. Ivana Akrap, te dr. sc. Đurđica Ugarković ove sjajne rezultate objavili su u radu pod naslovom: "Satellite DNA Modulates Gene Expression in the Beetle Tribolium castaneum after Heat Stress", u vodećem genetičkom časopisu PLOS Genetics.
Istraživanje je u cijelosti rađeno na Institutu Ruđer Bošković, te je djelomično financirano sredstvima projekta "NEWFELPRO" Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta RH.
https://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371/journal.pgen.1005466