Reaktor pretvara CO2 iz zraka u korisne kemikalije

  • Objavljeno u Znanost
image

Tim iz Cambridgea predstavio je prvu verziju svog solarnog reaktora prije samo šest mjeseci. Sastoji se od dvije komore, jedne koja je prerađivala CO2, a druge za plastični otpad i sve je pokretala perovskitna solarna ćelija. Ta je inačica, međutim, radila samo s koncentriranim CO 2 iz spremnika, što je korisno kao dokaz koncepta, ali nije primjenjivo

Za novu verziju, tim ju je prilagodio za rad s CO 2 iz dimnih plinova i iz okolnog zraka. Prvo se zrak pumpa kroz alkalnu otopinu, koja zadržava samo CO 2 dok dopušta ostalim plinovima, poput kisika i dušika, da izađu u obliku mjehurića. Ovaj koncentrirani CO 2 se zatim može preraditi uz pomoć druge komore.

"Plastična komponenta važan je trik za ovaj sustav", rekao je dr. Motiar Rahaman, jedan od autora studije. "Hvatanje i korištenje CO 2 iz zraka otežava kemiju. Ali, ako u sustav dodamo plastični otpad, plastika predaje elektrone CO 2. Plastika se razgrađuje na glikolnu kiselinu, koja se naširoko koristi u kozmetičkoj industriji, a CO 2 se pretvara u sintetički plin, koji je jednostavno gorivo."

Tim kaže da bi ova tehnologija mogla znatno doprinijeti rješavanju obje velike opasnosti po okoliš, te bi na kraju mogla pomoći utrti put prema budućnosti bez fosilnih goriva.

"Nismo zainteresirani samo za dekarbonizaciju, već i za defosilizaciju. Moramo u potpunosti eliminirati fosilna goriva kako bismo stvorili istinsko kružno gospodarstvo”, rekao je profesor Erwin Reisner, glavni autor studije. "Srednjoročno gledano, ova bi tehnologija mogla pomoći u smanjenju emisija ugljika tako što će ih uhvatiti iz industrije i pretvoriti u nešto korisno, ali u konačnici moramo u potpunosti izbaciti fosilna goriva iz jednadžbe i hvatati CO2 iz zraka."

Istraživanje objavljeno u časopisu Joule možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli