Proizveden najmanji tranzistor ikada
- Objavljeno u Znanost
Industrija poluvodiča dugo je vremena smatrala da su elementi od kojih se sastoje tranzistori došli do svojeg minimuma, pa manji zasun (gate) od nekih 5 nanometara neće funkcionirati.
S time se nije složio mladi znanstvenik Sveučilišta u Kaliforniji iz Berkeleya (UCB) Sujai Desay koji je uz pomoć novih saznanja i ugljikovih nanocijevi, odnosno "čarobnog" grafena, granicu još malo pomaknuo.
Uz pomoć svojeg tima koji čine Ali Javey, Jeff Bokor, Chenming Hu, Moon Kim i H.S. Philip Wong, proizveo je tranzistor čiji je zasun veličine od samo 1 nanometra.
To bi otkriće teoretski moglo još više smanjiti elektroniku u kojoj se za usporedbu danas nalaze zasuni veličine od 20 nanometara.
Valja naglasiti da se za ovo nije koristio isključivo grafen, jer su znanstvenici koristili i molibdenov disulfid (MoS2).
Problem u korištenju bilo čega osim silicija u ultra-malim tranzistorima je u tome što sve manje po veličini od 5 nm teško upravlja tokom elektrona kroz materijal, pa se tranzistori ne mogu isključiti. Obzirom da su elektroni "teži" kada ih se propušta kroz MoS2, moguće je koristiti zasune manjih dužina, točnije 1 nm u ovom slučaju.
Mada se ne može poreći da je UCB postigao veliko otkriće, trebamo reći da su znanstvenici Sveučilišta u Manchesteru još 2008. godine koristili grafen za izradu tranzistora veličine od 1 nm korištenjem samo nekoliko prstenova ugljika, dok su korejski znastvenici koristili FinFET kako bi izradili tranzistor dužine kanala od samo 3 nm.
Znanstvenici Berkeleya naglašavaju da je ovo samo dokaz koncepta, jer još nisu smjestili te tranzistore u čip, no kažu da je najvažnije što su uspjeli dokazati da više nismo limitirani 5-nanometarskim zasunima za tranzistore.
"Mooreov zakon se može nastaviti neko vrijeme zahvaljujući razvoju materijala poluvodiča i arhitekture uređaja", kaže profesor električnog inženjerstva i računalnih znanosti na Berkeleyu Ali Javey.