Predstavljeni jednokratni laseri

  • Objavljeno u Znanost
image

Od kako su izmišljeni prije pedesetak godina, laseri su imali veliki utjecaj na sve sfere naših života, od CD playera, pa sve do kirurških instrumenata.

Međunardni tim znanstvenika iz Francuske i Madžarske, sada je predstavio lasere koji su toliko jeftini da bi se mogli proizvoditi kao jednokratni, te bacati nakon svake uporabe, a rezultate svojeg istraživanja su objavili u publikaciji AIP Journal of Applied Physics, pa na poveznici izvora ovog članka možete pronaći čitav znanstveni rad.

Valja naglasiti da se radi o organskim laserim koji nisu tako česti poput anorganskih kakve nalazimo u laserskim pokazivačima, optičkim miševima i DVD playerima, no oni svoju prednost imaju u visokoj fotonskoj pretvorbi, jednostavnoj izradi, te širokom rasponu valnih duljina.

Jedna prepreka koja se do sada nalazila na putu tehnologije organskih lasera je u tome što se oni degradiraju relativno brzo, no to se može riješiti ako bi laseri bili tako jeftini da se isplate baciti nakon samo jednog korištenja.   

Pored toga, znanstvenici su svoje ultrajeftine organske lasere izrađivali korištenjem inkjet printera, koji izbacuju male količine tekućine na materijal na koji "pišete", te su se već počeli koristiti i za printanje elektroničkih krugova, farmaceutskih lijekova, pa čak i bioloških stanica.

Tijekom testiranja znanstvenici u isprobavali različite vrste tinte, sve dok se nisu odlučili na komercijalnu inačicu tinte s oznakom EMD6415 koja se miješa s bojom. Tinta je printana na male četverokute i to na kvarcne pozadine.

Tinta se potom ponašala kao jezgra lasera pod nazivom laserski medij koji napaja svjetlo i stvara karakterističnu usku jednobojnu lasersku zraku.

Laser također zahtijeva i ogledalo za reflektiranje svjetla prema naprijed i nazad ka laserskom mediju i izvoru energije za pobuđivanje pod nazivom laserska pumpa, kako bi se održalo svjetlosno pojačanje.

Jednokratni dio novog lasera je printani laserski medij kojeg istraživači nazivaju kapsulom, te smatraju da se može proizvoditi za samo nekoliko centi. Poput zamjenskih britvica u brijaćem aparatu, ta se kapsula može jednostavno zamijeniti kada se potroši.

Znanstvenici su koristili dvije vrste tinte kako bi proizveli lasersku emisiju u rasponu od žutog do duboko crvenog, a druge tinte bi mogle pokriti plava i zelena područja spektra.

Znanstvenici vjeruju da bi se daljim razvojem, jeftini inkjet printani laser mogao koristiti za prijenos podataka na kratkim plastičnim vlaknima, te koristiti kao alat za analiziranje kemijskih i bioloških uzoraka. 

Izvor: Journal of Aplied Physics

Podijeli