Pijevci editiranih gena prave samo ženske piliće
- Objavljeno u Znanost
Izraelski znanstvenici s Instituta Volcani pokraj Tel Aviva, editirali su gene pijetlova kako bi spriječili razvoj muških embrija u jajima koje ležu kokoši koje oplođuju. DNK je aktivirana kada su jaja nekoliko sati izložena plavom svjetlu.
Plavo svjetlo nema utjecaja na ženski kokošje embrije te se razvijaju normalno, a kokoši nemaju dodatni genetski materijal u sebi, kao niti u jajima koje legu, dok muški embriji unutar jaja imaju genetski prekidač (kill switch) koji se aktivira kada su izloženi plavom svjetlu.
"Farmeri će dobivati iste kokoši kakve dobivaju sada, a korisnici će kupovati ista jaja kakava kupuju i danas" rekao je dr. Yuval Cinnamo, voditelj ovog istraživanja na Institutu Volcali.
Izraelski znanstvenik ne otkriva detalje svojih istraživanja jer planira licencirati tehnologiju kroz svoju spin off tvrtku Huminn Poultry, što znači da nezavisni znanstvenici nemaju mogućnost recenzirati njegovo istraživanje.
Izraelski tom je surađivao s britanskom tvrtkom za zaštitu životinja Compassion in World Farming (CIWF), čiji su predstavnici posjetili tvrtku i pratili istraživanje pune tri godine. CIWF kaže da je ovo od velike važnosti po zaštitu životinja jer svake godine stradaju velike količine neželjene muške piladi.
U parlamentu Ujedinjenog Kraljevstva trenutno se priprema zakon koji bi omogućio ograničeno uređivanje gena za komercijalni uzgoj hrane. Smatra se da će se propisi postupno ublažiti, jer će nakon što se početkom sljedeće godine zakon usvoji, dopuštati da se tehnologija za početak koristi samo za biljke.
Uređivanje gena (GE) vlada Velike Britanije smatra javno prihvatljivijom od starije tehnike genetske modifikacije (GM). GE obično uključuje kontrolu gena uklanjanjem DNK, dok GM obično dodaje DNK, ponekad iz druge vrste.
CIWF procjenjuje da industrija za proizvodnju jaja svake godine zakolje oko sedam milijardi muških pilića nedugo nakon što su rođeni jer nemaju komercijalnu vrijednost.