Pi s 10 trilijuna znamenki

  • Objavljeno u Znanost
image

Pi ili π je matematička konstanta, danas široko primjenjivana u matematici i fizici. Definira se kao odnos opsega i promjera kruga.

Pi je također poznat i kao Arhimedova konstanta ili Ludolfov broj, u praksi se bilježi malim grčkim slovom π, a u hrvatskom jeziku je pravilno pisati i pi.

Mada smo pi naučili označavati brojkom 3,14, decimale koje slijede sežu u beskonačno, pa je stoga traženje čim većeg broja decimala predstavljalo veliki izazov matematičarima još od antičkih vremena.

Pojava digitalnih računala u 20. stoljeću vodi do rušenja novih rekorda u računanju broja π. Koristeći ENIAC, John von Neumann je izračunao 2.037 znamenaka broja π 1949. godine. Za taj izračun mu je bilo potrebno 70 sati. Dodatne tisuće decimalnih mjesta dobivene su u nadolazećim desetljećima, s prekretnicom 1973. godine, kada je izračunata milijunta znamenka.

Znanstvenici Alexander J. Yee i Shigeru Kondo, ove godine su u kratko vrijeme dva puta obarali rekord u broju decimala koje su dobili pomoću računala. Početkom ovog mjeseca dobili su 5 trilijuna znamenki iza zareza (3,), a prije nekoliko dana objavili su preciznost utvrđivanja broja pi do čak 10 trilijuna decimala.

Ukoliko vas zanimaju detalji o računalnom sustavu pomoću kojeg su to uspjeli, posjetite njihovu web stranicu, a mi ćemo vam samo reći kako im je za to trebalo 371 dan, prostor na tvrdim diskovima od 44 terabajta za izvođenje računanja, te dodatnih 7,6 terabajta za pohranu decimalnih i heksadecimalnih brojeva.

Podijeli