Pametni kirurški konac

  • Objavljeno u Znanost
image

Već tisućama godina, medicina koristi isti pribor kao i krojači, iglu i konac, bez kojih nema dobrog zacjeljivanja većih rana, kao niti jednog operativnog zahvata.

Znanstvenici Sveučilišta Illinois nisu izmislili način na koji bi se rane mogle "lijepiti" bez igle i konca, kao što možemo vidjeti u SF filmovima i serijama, u kojima se liječnici služe svojevrsnim aparatima za zavarivanje, koji ne ostavljaju trag na tkivu i koži, već žele modificirati stari dobri kirurški konac.

Njihova inačica pametnog konca posjeduje elektroniku koja je u stanju pratiti zašivene rane, kako bi upozorila na eventualne infekcije, ali pomaže i u samom procesu iscjeljenja.

Konac koji je izmislio vođa tima, profesor John Rogers, koristi ultratanke silicijske senzore postavljene na konac od polimera ili svile. Nakon što se tim koncem zašije rana, senzori mogu pratiti nalazi li se temperatura šava iznad sobne temperature, kao indikaciju koja bi upućivala na infekciju.

Pored toga, ovaj pametni konac može i direktno utjecati na zacjeljivanje rana, jer može zagrijavati šav, što se (mada možda djeluje kontradiktorno), pokazuje kao pomoć u liječenju infekcija.

U tom slučaju se silicijska dioda i otpornik-nanomembrana od platine koriste kao senzori topline, dok ih se jednostavnim dodavanjem napona pretvara u grijače.

Kako bi senzori bili čim sićušniji, znanstvenici koriste kemikalije kojima odvajaju tanke komadiće iz silicijumskog wafera, a potom ih gumenim "pečatom" utiskuju na konac od svile ili polimera. Metalne elektrode i žice se nalaze na vrhu, a sve elektronske komponente su prekrivene epoksi smolom.

Mada je već i ovo izum koji bi mogao znatno unaprijediti postoperativni oporavak, znanstvenici se nadaju kako će jednog dana "pametni konac" biti u stanju isporučivati i lijekove na mjesta gdje se nalaze šavovi.

Podijeli