Otkucaj srca kao password

  • Objavljeno u Znanost
image

Chun-Liang Lin i njegovi kolege s Nacionalnog tajvanskog sveučilišta Chung Hsing kažu kako je za zaboravljanje passworda glavni krivac naš mozak, stoga oni predlažu da logiranje prepustimo svojem srcu.

Tajvanski znanstvenici pomoću EKG-a nastoje doći do matematičkih formula i podataka koji bi doveli do sustava logiranja jedinstvenim srčanim otkucajima.U radu objavljenom u časopisu New Scientist, znanstvenici opisuju koncept prijenosa ljudskih otkucaja srca u identifikacijski ključ, koji će, kako vjeruju, zamijeniti sve postojeće sustave logiranja i provjere identiteta.

Sustav radi na taj način da na senzor položite prst, a ugrađeni EKG će u računalo poslati vašu shemu otkucaja, te je usporediti s vašim srčanim uzorkom pohranjenim na računalo ili online servis.

Obzirom je svačiji uzorak otkucaja srca jedinstven i posjeduje nepravilan ritam koji se nikad ne ponavlja, šifrirana shema se zasniva na matematici teorije kaosa, gdje male promjene dovode do različitih posljedica. Drugim riječima, nikada nećete dobiti dva puta isti ključ, dok će sustav i pri promjeni ritma i broja otkucaja (kad ste recimo zadihani od trčanja), uvijek znati da se radi o vama.

Znanstvenici smatraju kako bi ovo moglo u potpunosti eliminirati hakiranje tuđih računa, jer bi senzorski sustav mogao biti ugrađen na tipkovnici računala, mišu ili ekranu osjetljivom na dodir, pa bi čitavo vrijeme dok tipkate kontrolirao slaže li se s vašim "srčanim potpisom". U trenutku kada bi na vašem telefonu ili računalu počela tipkati druga osoba, sustav bi prepoznao da se ne radi o vama i odlogirao je s Facebooka, e-mail klijenta, Twittera ili e-banking računa, odnosno bilo kojeg servisa na kojem se vaš „EKG uzorak“ nalazi pohranjen.

Znanstvenici kažu kako bi ovaj sustav mogao eliminirati i potrebu za putovnicama, vozačkim dozvolama i drugim identifikacijskim dokumentima.

Podijeli