NASA traži inovativnu hranu za svemir

  • Objavljeno u Znanost
image

Više od deset timova predstavilo je svoje čudnovate uzorke hrane u New Yorku. Bez obzira radi li se o sočnoj mesnoj okruglici napravljenoj iz gljivica, porciji zelenog povrća uzgajanoj u ekosistemskoj kapsuli ili kotač kašaste kore podgrijane u uređaju koji prkosi gravitaciji, ovaj meni mogao bi jednog dana hraniti astronaute koji putuju na Mjesec i dalje.

U petak je NASA objavila pobjednika druge faze svog Izazova hrane namijenjene za duboki svemir. Objavili su to na događaju na kojem su predstavili sudionike. U partnerstvu s Kanadskom svemirskom agencijom, natjecanje je prvo u siječnju 2021. tražilo nove tehnologije za proizvodnju hrane, a sad ulazi u treću i posljednju fazu.

Osam timova dobilo je ček na 150 tisuća dolara i svoj idući izazov: prilagoditi svoje koncepte za svemir.

Timovi se natječu za glavnu nagradu koja iznosi 1,5 milijuna dolara,

Izazov hrane namijenjene za duboki svemir zahtijeva od inovatora u industriji proizvodnje hrane da pronađu rješenja za jedan od najvažnijih problema leta u svemir: hranjenje astronauta. NASA želi poslati astronaute dalje nego što su ikad bili; da potencijalno pripreme buduće kolonije na Mjesecu, a možda čak i na Marsu.

Hrana na koju se astronauti danas oslanjaju, nažalost, počne propadati nakon otprilike godinu i pol. Sam dolazak na Mars bi trajao oko sedam mjeseci, navode iz NASA-e.

Podijeli