Na Mjesecu otkrivan prirodni grafen

  • Objavljeno u Znanost
image

Grafen, dvodimenzionalni sloj grafita debljine jednoga atoma i duljine do nekoliko mikrometara je istovremeno najtanji i najjači poznati materijal, a 2004. godine izdvojili su ga znanstvenici Andre Geim i Konstantin Novoselov koji su za to otkriće 2010.godine osvojili Nobelovu nagradu.

Obično se izrađuje u laboratoriju taloženjem tankih ploča ugljika na podloge, a postao je jako popularan zahvaljujući svojim korisnim elektroničkim i mehaničkim svojstvima.

Istraživači s Kineske akademije znanosti CAS, koristili su Ramanovu spektrometriju za analizu malog lunarnog uzorka koji je vratio Chang'e 5 s Mjeseca 2004. godine, dimenzija oko 2,9 x 1,6 mm.

Tim je identificirao nekoliko mjesta s visokim udjelom ugljika, koji je izgleda bio u obliku grafita. Istraživači su pronašli spoj željeza koji je usko povezan s stvaranjem grafena u dijelu uzorka bogatom ugljikom. Zatim su upotrijebili napredne mikroskopske tehnologije i tehnologije mapiranja kako bi potvrdili da se sadržaj ugljika u uzorku sastoji od "pahuljica" koje imaju dva do sedam slojeva grafena.

Tim vjeruje da bi njihova studija mogla pomoći u razvoju načina za jeftinu proizvodnju materijala i proširenje njegove upotrebe.

"Stvaranje prirodnog grafena katalizirano mineralima baca svjetlo na razvoj jeftinih skalabilnih tehnika sinteze visokokvalitetnog grafena", navodi se u radu. "Stoga bi se mogao promovirati novi program istraživanja Mjeseca, a mogu se očekivati ​​i neka skora otkrića."

Istraživanje objavljeno u časopisu National Science Review možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli