Mumija sa srčanom manom

  • Objavljeno u Znanost
image

Egipatska princeza koja je živjela prije 3.500 godina je vjerojatno prva osoba sa srčanom manom poznata u povijesti. CT skenovi su pokazali da je imala začepljenje u arterijama koje vode ka srcu, mozgu, želucu i nogama. Da je kojim slučajem danas živa, bila bi joj potrebna srčana premosnica. Ovo istraživanje pokazuje kako su srčana oboljenja postojala i prije modernog načina života.

Istraživanja srca i krvožilnog sustava mumija na Al Azhar Sveučilištu u Kairu obuhvatila su analize ostataka 52 mumije, među kojima je bila i ona princeze Ahmose-Meryet-Amon, rođene 1580. p.n.e, koja ja umrla s 40-tak godina starosti.

Zanimljivo je kako je kod gotovo pola mumija pronađena arterioskleroza (otvrdnuće) arterija.

Princezi je začepljenje arterija dijagnosticirano CT skenerom

Dr. Gregory Thomas sa Sveučilišta u Kaliforniji je izjavio "Nije bilo ni plina, ni struje, pa pretpostavljamo da su vodili aktivan život. Njezina prehrana je bila zdravija od naše. Jela je puno voća i povrća, kao i ribe, koje u to vrijeme bilo dosta u Nilu. Hrana je sva bila organska, a nije bilo trans-masnih kiselina, niti duhana. Ipak, imala je te blokade. To znači kako nam nedostaje neki čimbenik koji utječe na srčana oboljenja o kojem ništa ne znamo.“

Znanstvenici ipak navode kako nas ova istraživanja ne bi smjela uvjeravati da zdrava prehrana i zdravi način života ne utječu na stanje čitavog organizma.

“ neki kažu da je naše istraživanje sponzorirao lanac brze hrane ”

Dr. Gregory Thomas

„Neki kažu da nas je za istraživanje sponzorirao lanac restorana brze hrane. To naravno nije istina. Pokušavamo objasniti da je Egipćanka prije 3.500 godina imala poremećaj srca koji je možda sastavni dio čovjeka. S druge strane, ovo će samo pomoći onima koji krive sebe, jer znaju da im je potrebna operacija srca“, kaže dr. Thomas.

Tim znanstvenika trenutno ne radi zbog političkog stanja u Egiptu, ali se nadaju kako će se istraživanja uskoro nastaviti ukoliko im vlada Egipta izda dozvolu.

Podijeli