Motor na par kapi goriva

  • Objavljeno u Znanost
image

Mali satelitski potisnik koji razvijaju znanstvenici EPFL-a (École Polytechnique Fédérale de Lausanne), nije namijenjen za lansiranje satelita u svemir, već za njihovo manevriranje i kretanje svemirom nakon što se jednom nađu u orbiti. Ovaj revolucionarni potisnik je težine od samo nekoliko stotina grama, a radi na taj način da ionsku kemijsku otopinu pomoću struje pretvara u ione koji stvaraju potisak.

Ideja švicarskih znanstvenika je da se ovaj potisnik ugrađuje u buduće jeftine mikrosatelite, koji će u sljedećih nekoliko godina doživjeti veliki bum, te će omogućiti svemirska istraživanja gotovo svakome, bez potrebe za budžetima koji se mjere u milijardama i milijunima dolara.

Znanstvenici kažu kako je kod mikrosatelita osnovni problem što se nakon postavljanja u orbitu trenutno ograničavaju u kretanju, pa im oni žele dati slobodu, koja bi im omogućila putovanja svemirom, do Mjeseca, pa i dalekih planeta poput Marsa.

"Proračunali smo koliko bi trebalo malom satelitu od jednog kilograma da pomoću našeg potisnika stigne do Mjeseca i zaključili kako bi mu za to trebalo 6 mjeseci, tijekom kojih bi potrošio samo 100 mililitara goriva", kaže znanstvenik EPFL-a Muriel Richard.

Znanstvenici navode kako će se ovaj motor testirati kroz sljedećih nekoliko godina u satelitima CleanSpace One, namijenjenih za čišćenje svemirskog smeća o kojima smo nedavno pisali.

Kada smo saznali za ovo, prvo što nam je palo na pamet je: Bi li se ova tehnologija mogla promijeniti i u automobilima?

VIDEO - MicroThrust potisnik

Podijeli