Mongolski eksperiment ledenog štita

  • Objavljeno u Znanost
image

U glavnom gradu Mongolije, Ulan Batoru, uskoro će biti proveden najveći geoinženjerski eksperiment na svijetu, koji će dovesti do stvaranja najvećeg umjetno stvorenog ledenog bloka u povijesti.

Ideja eksperimenta je stvaranje velikog bloka leda na rijeci Tuul, korištenjem procesa proizvodnje takozvanog "nadleda" (njem. Aufeis). Nadled je vrsta leda koji se zimi stvara u rijekama ili potocima, nakon što voda tijekom dana probije kroz pukotine na ledu, razlije se po njegovoj površini i stvori sloj koji se preko noći smrzne.

Eksperiment vrijednosti od 4 milijuna kuna koji će zajednički provesti jedna mongolska i jedna britanska tvrtka (ECOS & EMI), dovest će do bušenja rupa zimi u ledu na rijeci Tuul, što će omogućiti prodor vode koja će se lediti na površini i stvarati "nadled", a taj proces će nastaviti, sve dok ne postignu debljinu "nadleda" od nekih 7 metara, ili dok god postoji pritisak u rijeci koji će tjerati vodu na površinu.

Obzirom da se na rijeci prirodno može stvoriti led maksimalne debljine od jednog metra, ovom ledu debljine od 7 metara će trebati puno duže dok se ljeti ne rastopi, što će, kako vjeruju, omogućiti prirodno rashlađivanje grada Ulan Batora ljeti, te osigurati vodu za piće i navodnjavanje.

Time se između ostaloga očekuju velike uštede energije koja se koristi za razne rashladne sustave, a ukoliko eksperiment uspije, ova tehnologija geoinženjeringa bi se mogla primijeniti u svim gradovima i mjestima na sjeveru koji leže uz velike rijeke.

Tehnologija stvaranja "nadleda" je već poznata dulje vrijeme. Vojska Sjeverne Koreje ovu metodu koristi za stvaranje riječnih prijelaza za tenkove, a Rusija za izradu platformi za naftne bušotine, no ovo će biti prvi geoinženjerski pothvat koji bi omogućio stvaranja leda za potrebe uštede energije.

"Svi paničare u vezi otapanja leda kao posljedice globalnog zagrijavanja, no nitko nije razmišljao o tome kako taj proces možemo okrenuti", izjavio je Robin Grayson, geolog koji vodi ovaj projekt u Mongoliji. "Ako znate kako manipulirati ledom, ovaj nadpovršinski led može popravljati prirodu, bez obzira na to jesmo li joj mi naštetili, ili je rastapanje leda posljedica normalnih cikličnih procesa našeg planeta. Ovim ledom bismo mogli stvarati čitave ledene parkove i gradove".

Grayson navodi kako ovaj proces može biti djelotvoran u svim gradovima u kojima su ljeta vruća, a raspon zimskih temperatura je između -5 i -20 stupnjeva celzijusa.

Podijeli