Mobiteli će moći gledati kroz zidove
- Objavljeno u Znanost
Dr. Kenneth O i njegovi kolege sa Sveučilišta u Texasu, kažu kako su načinili veliki korak u razvoju tehnologije koja će jednog dana omogućiti pojavu mobilnih uređaja koji će u sebi sadržavati mogućnost doslovnog "gledanja kroz zidove".
Te tehnologija se sastoji od dvije vrste njihovih izuma, korištenja elektromagnetskog terahertznog spektra, te nove vrste mikroprocesora.
Elektromagnetski spektar karakteriziraju valne duljine energije koje se mjere u svim područjima svjetla, a tim doktora Oa koristi terahertzno područje koje se nalazi između mikrovalova i infracrvenih zraka, do sada potpuno nekorišteno u većini uređaja konzumerske elektronike. Te valne dužine omogućuju uređajima penetraciju kroz čvrste objekte na sličan način kao što to čine rendgenske zrake.
Kada signali terahertzne valne dužine putuju od vašeg motela, odbijaju se nazad, a tu na posao stupa novi mikroprocesor. Taj čip koristi tehnologiju CMOS-a (Complementary Metal-Oxide Semiconductor), koja čini temelje većine elektronskih uređaja koji se nalaze oko nas. Senzor u tom čipu će pokupiti terahertzne signale i prikazati sliku na zaslonu vašeg pametnog telefona. Obzirom na korištenje CMOS tehnologije, doktor O kaže da će ovo rezultirati time što neće poskupljivati cijenu mobilnih uređaja, što znači da će ta tehnologija biti dostupna svakome.
Ako vam je palo na pamet da će osnovna namjena biti zavirivanje u kuće i stanove susjeda, ova tehnologija će se prije svega koristiti za potrebe medicinske dijagnostike, te otkrivanja, ali i uništavanja malignih stanica, te će, kako vjeruju, zamijeniti rendgen, a mogla bi se nalaziti u prijenosnim dijagnostičkim uređajima poput trikordera.
Ukoliko ste sad zabrinuti zbog spoznaje da će svatko moći zavirivati u vašu intimu, doktor O kaže kako se toga još neko vrijeme nećemo trebati bojati, jer su oni fokusirani na tehnologiju koja će omogućiti gledanje kroz čvrste objekte s maksimalne udaljenosti od 25 centimetara.
Tim doktora Oa je ovaj rad predstavio na međunarodnoj konferenciji Solid-State Circuits Conference (ISSCC), a u sljedećoj fazi će proizvesti prvi radni prototip uređaja kojim će demonstrirati tehnologiju u praksi.
Bez obzira na njihove riječi, ovo je još jedna od tehnologija koje nas pomalo plaše, jer koliko god bilo atraktivno imati mogućnost supermanovog vida, toliko nam ne bi bilo drago da taj vid drugi primjenjuju na nama. Još jedan udarac na našu privatnost?