Kontaktne leće za interakciju sa strojevima
- Objavljeno u Znanost
Tehnike praćenja očiju omogućuju visokoučinkovitu, prirodnu interakciju čovjeka i stroja prepoznavanjem pokreta očiju korisnika i dekodiranjem njihove pažnje i namjera.
Istraživači s kineskog Sveučilišta Nanjing razvili su minijaturnu, neprimjetnu i biokompatibilnu pametnu kontaktnu leću za praćenje oka i bežičnu interakciju oko-stroj.
Primjenjujući tehnologiju frekvencijskog kodiranja, leće bez čipova i baterija uspješne su u otkrivanju pokreta i zatvaranja očiju.
Koristeći vremenski sekvencijalni algoritam za praćenje oka, leća ima veliku kutnu točnost od što je čak bolje od raspona vida središnje foveje ljudskog oka.
Nova leća omogućuje brojne primjene interakcije oko-stroj, kao što su crtanje očima, igranje Zmije na računalu, surfanje webom, korištenje aplikacija proširene stvarnosti (AR), upravljanje robotskom kamerom, vožnja autonomnog vozila i brojne druge mogućnosti.
Znanstvenici kažu da su puno truda posvetili testovima biokompatibilnosti, koji pokazuju nisku citotoksičnost i slabu iritaciju očiju pa se stoga očekuje da će nove kontaktne leće obogatiti pristupe tehnikama praćenja očiju i promicati razvoj tehnologije interakcije čovjeka i stroja.
Znanstvenu studiju objavljenu u časopisu Nature Communications možete pronaći na ovoj poveznici.