Kineski rover Zhurong pronalazi obalu oceana
- Objavljeno u Znanost
Kineski rover Zhurong, sletio je na Mars 2021. godine tijekom misije Tianwen-1, a istraživači koji prikupljaju podatke koje su skupili njegovi instrumenti RoPeR (radar za prodiranje kroz zemlju), RoMAG (Marsov površinski detektor magnetskog polja), MCS (Marsov meteorološki mjerni instrument), MarSCoDe (Marsov površinski detektor spojeva), MSCam (multispektralna kamera) i NaTeCam (kamera za navigaciju i topografiju), kažu da njegova otkrića pružaju novu potporu desetljećima staroj hipotezi da je drevni ocean prekrivao Marsov sjever prije više milijardi godina.
Otkako je Zhurong sletio u jedan od najvećih i najstarijih udarnih bazena na Marsu, poznat kao Utopia Planitia, prešao je oko 2 kilometra, proučavajući geologiju svog okruženja u potrazi za znakovima vode ili leda.
Kombinirajući opažanja s roverovih ugrađenih kamera i radara s podacima daljinskog istraživanja sa satelita u orbiti, Bo Wu s Politehničkog sveučilišta u Hong Kongu i njegovi kolege uočili su nekoliko obilježja povezanih s vodom oko područja slijetanja rovera. Uključivali su rupičaste stošce nalik na kratere, korita, sedimentne kanale i formacije blatnih vulkana koje tim tumači kao dokaz drevne obale.
Na temelju sastava površinskih naslaga u tom području, ocean je vjerojatno postojao prije oko 3,68 milijardi godina, kako se navodi u istraživačkom radu objavljenom u časopisu Scientific Reports.
Kineski istraživači smatraju da su se različiti minerali povezani s vodom, poput hidratiziranog silicija, počeli formirati na dnu oceana otprilike u to vrijeme.
Ocean se tada smrzavao na otprilike 10.000 do 100.000 godina, što je relativno kratko razdoblje u geološkim vremenskim okvirima, urezujući obalu prije nego što se osušio, otprilike 260 milijuna godina kasnije.
Mada je rover već dvije godine izvan pogona, podaci koje je prikupio još uvijek se analiziraju i omogućuju istraživačima nova otkrića.