Kina lansira mrežu teleskopa u orbitu Mjeseca
- Objavljeno u Znanost
Kina želi postaviti malu konstelaciju satelita u orbitu oko Mjeseca kako bi stvorila radioteleskop koji bi otvorio "novi prozor" u svemir.
Niz bi se sastojao od jednog satelita "majke" i osam mini letjelica "kćeri". Majka bi obrađivala podatke i komunicirala sa Zemljom, a kćeri bi detektirale radio signale iz najudaljenijih krajeva svemira, rekao je Xuelei Chen, astronom u Kineskoj nacionalnoj svemirskoj upravi (CNSA), na konferenciji Astronomy From the Moon.
Postavljanje takvog niza u orbitu oko Mjeseca bilo bi tehnički izvedivije od izgradnje teleskopa izravno na površini Mjeseca, pothvata koji NASA i druge svemirske agencije trenutno razmatraju kao jedan od sljedećih velikih koraka u astronomiji.
"Postoje brojne prednosti u tome da se ovo radi u orbiti umjesto na površini jer je inženjerski puno jednostavnije", rekao je Chen tijekom konferencije. "Nema potrebe za slijetanjem i raspoređivanjem, a također budući da je lunarni orbitalni period dva sata, možemo koristiti solarnu energiju, što je mnogo jednostavnije nego na površini Mjeseca, jer ako želite promatrati tijekom lunarne noći, tada morate osigurati energiju gotovo 14 dana."
"Ako pogledate niskofrekventni dio elektromagnetskog spektra, otkrit ćete da, zbog snažne apsorpcije od strane Zemljine atmosfere, znamo vrlo malo o području ispod 30 megaherca", rekao je Chen. "To je gotovo prazan dio elektromagnetskog spektra. Stoga želimo otvoriti ovaj posljednji elektromagnetski prozor svemira ."
Astronomi su zainteresirani za ovaj dio elektromagnetskog spektra s dobrim razlogom. Oni misle da bi im ova vrsta zračenja mogla omogućiti da zavire u takozvani mračni vijek, razdoblje od prvih nekoliko stotina milijuna godina nakon rođenja svemira u Velikom prasku.
Astronomi očekuju da će otkriti mnogo više od toga. Novo, nikad prije viđeno lice svemira vjerojatno će se pojaviti na vidiku kada astronomi budu znali kako ga tražiti. Magnetosfere egzoplaneta izvan Sunčevog sustava mogle bi se otkriti dugim radio valovima, a neki se istraživači nadaju da bi nam takav niz možda čak mogao omogućiti da uspostavimo kontakt s inteligentnim izvanzemaljskim životom.