Istraživači izradili cigle od mjesečevog regolita
- Objavljeno u Znanost
Kao dio NASA-inog programa Artemis za uspostavljanje dugoročne prisutnosti ljudi na Mjesecu, cilj je izgraditi bazni kamp koji će predstavljati prvu stalno naseljenu bazu na našem prirodnom satelitu. Ovo stanište potencijalno bi moglo biti izgrađeno od cigli napravljenih od lunarnog regolita i slane vode, zahvaljujući nedavnom otkriću tima istraživača UCF-a.
Izvanredni profesor Ranajay Ghosh s UCF-ovog (University of Central Florida) Odjela za strojarstvo i zrakoplovno inženjerstvo i njegova istraživačka grupa otkrili su da 3D isprintane cigle lunarnog regolita mogu izdržati ekstremna okruženja svemira i da su dobar kandidat za kozmičke građevinske projekte. Regolit čine rastresita prašina, kamenje i materijali koji prekrivaju površinu Mjeseca.
Kako bi izradio cigle, UCF-ov tim je u Laboratoriju za složene strukture i mehaniku krutih tvari (COSMOS) koristio kombinaciju 3D ispisa i tehnologije vezivnog mlaza (BJT), aditivne proizvodne metode koja tjera tekući vezivni agens na sloj praha. U eksperimentima, vezivno sredstvo bila je slana voda, a prah je bila imitacija regolita koji je napravio UCF-ov Exolith Lab.
"BJT je jedinstveno prikladan za materijale slične keramici koje je teško topiti laserom", kaže Ghosh. "Stoga ima veliki potencijal za izvanzemaljsku proizvodnju temeljenu na regolitu na održiv način za proizvodnju dijelova, komponenti i građevinskih struktura."
BJT proces rezultirao je cilindričnim opekama koje su zatim pečene na visokim temperaturama kako bi se proizvela jača struktura. Cigle pečene na nižim temperaturama raspadale su se, ali one izložene toplini do 1.200 stupnjeva Celzijusa mogle su izdržati pritisak do 250 milijuna puta veći od Zemljine atmosfere.
Ghosh kaže da rad utire put za korištenje BJT-a u konstrukciji materijala i struktura u svemiru. Njihova otkrića također pokazuju da se izvanzemaljske strukture mogu izgraditi korištenjem resursa koji se nalaze u svemiru, što može drastično smanjiti potrebu za prijevozom građevinskog materijala za misije poput Artemisa.
"Ovo istraživanje pridonosi tekućoj raspravi u zajednici istraživanja svemira o pronalaženju ravnoteže između 'in-situ' korištenja izvanzemaljskih resursa naspram materijala transportiranog sa Zemlje", kaže Ghosh. "Što dalje budemo razvijali tehnike koje koriste obilje regolita, to ćemo imati više sposobnosti u uspostavljanju i širenju baznih logora na Mjesecu, Marsu i drugim planetima u budućnosti."