GMO mikrobi odbijaju komarce

  • Objavljeno u Znanost
image

U ovo doba godine jedna od glavnih stvari koje nam mogu pokvariti ljetovanje su komarci, koji osim što nas bodu, piju našu krv i kidaju živce, mogu prenositi i brojne opasne bolesti uključujući denga groznicu, žutu groznicu i Ziku.

Znanstvenici na američkom Sveučilištu Kalifornija u San Diegu, otkrili su da genetski modificirane bakterije ljudske kože mogu miševe (i ljude) učiniti manje privlačnima komarcima na 11 dana.

Omar Akbari i njegovi kolege izradili su verzije uobičajenih komenzala ljudske kože  Staphylococcus epidermidis i Corynebacterium amycolatum kako bi proizveli mnogo manje oblika mliječne kiseline za koje se zna da privlače komarce.

Autori su testirali samo mikrobe i otkrili da je projektirana verzija S. epidermidis privukla otprilike upola manje komaraca Aedes aegypti i Anopheles gambiae i oko 22% manje Culex quinquefasciatusa od divljih verzija mikroba.

Autori su također isprobali proizvedene mikrobe na miševima. Miševi s "divljim" tipom S. epidermidis privukli su komarce, no miševi s modificiranom S. epidermidis smanjili su privlačnost komarcima do 64,4%, u usporedbi s divljim tipom, počevši tri dana nakon primjene mikroba, a učinak je trajao 11 dana.

Ispitivanja s modificiranom bakterijom C. amycolatum dala su slične rezultate. Osim toga, manji udio komaraca koji su sletjeli na miševe s modificiranim mikrobima ugrizao je miševe. Prema autorima, rezultati sugeriraju izvedivost stvaranja živog i dugotrajnog repelenta protiv komaraca na bazi mikrobioma.

Studiju objavljenu u časopisu PNAS Nexus možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli