Elektronsko tlo pospješuje rast usjeva
- Objavljeno u Znanost
U studiji objavljenoj u časopisu PNAS, istraživači sa švedskog Sveučilišta Linköping razvili su električno vodljivo "tlo" za uzgoj bez zemlje, poznato kao hidroponika.
"Svjetsko stanovništvo raste, a imamo i klimatske promjene. Dakle, jasno je da nećemo moći pokriti potrebe planeta za hranom samo s već postojećim poljoprivrednim metodama. Ali pomoću hidroponike možemo uzgajati hranu i u urbanim sredinama u vrlo kontroliranim okruženjima," kaže Eleni Stavrinidou, izvanredna profesorica u Laboratoriju za organsku elektroniku na Sveučilištu Linköping i voditeljica grupe Electronic Plants.
Njezina istraživačka skupina razvila je električki vodljivi supstrat za uzgoj prilagođen hidroponskom uzgoju koji nazivaju eSoil. Istraživači su pokazali da su sadnice ječma uzgojene u vodljivom "tlu" narasle 50% više u 15 dana kada su im korijeni stimulirani električnom energijom.
Hidroponski uzgoj znači da biljke rastu bez zemlje, trebaju im samo voda, hranjive tvari i nešto za što se njihovi korijeni mogu vezati, odnosno supstrat. Riječ je o zatvorenom sustavu koji omogućuje recirkulaciju vode kako bi svaka sadnica dobila upravo onoliko hranjiva koliko joj treba. Stoga je potrebno vrlo malo vode, a sve hranjive tvari ostaju u sustavu, što u tradicionalnom uzgoju nije moguće.
Hidroponija također omogućuje vertikalnu kultivaciju, kako bi se povećala učinkovitost prostora. Usjevi koji se već uzgajaju na ovaj način uključuju salatu, začinsko bilje i nešto povrća. Žitarice se obično ne uzgajaju u hidroponiji osim za stočnu hranu. U ovoj studiji istraživači pokazuju da se sadnice ječma mogu uzgajati pomoću hidroponije i da imaju bolju stopu rasta zahvaljujući električnoj stimulaciji.
Elektronski supstrat eSoil napravljen je od celuloze, najzastupljenijeg biopolimera, pomiješanog s vodljivim polimerom zvanim PEDOT. Ova kombinacija nije nova, ali je ovo prvi put da se koristi za uzgoj biljaka i za stvaranje sučelja za biljke na ovaj način.
Prijašnja istraživanja koristila su visoki napon za stimuliranje korijena. Prednost "tla" istraživača iz Linköpinga je u tome što ima vrlo nisku potrošnju energije i nema opasnosti od visokog napona.