Deoksigeniranje oceana prijeti morskom životu

  • Objavljeno u Znanost
image

Najnovija studija znanstvenika američkog Nacionalnog centra za atmosferska istraživanja (NCAR) iz Bouldera u Coloradu, ukazuju da klimatske promjene u nekim dijelovima svijeta uzrokuju smanjenje količina kisika utopljenog u morskoj vodi, a ti će se učinci proširiti na velike dijelove oceana između 2030. i 2040. godine. 

Znanstvenici očekuju da će globalno zagrijavanje iscrpiti kisik iz oceana, što će ribe, rakove, morske zvijezde i drugi morski život natjerati da se doslovce bori za svaki dah života, no za sada ne mogu ustanoviti je li ovo nestajanje kisika već ostavilo neki primjetni učinak.

"Gubitak kisika u oceanima je jedan od opasnijih popratnih učinaka zagrijavanja atmosfere, te glavna prijetnja morskom životu", izjavio je znanstvenik NCAR-a Mathew Long, vodeći autor ove studije. "Obzirom da koncentracije kisika u oceanu prirodno variraju ovisno o promjenama u vjetrovima i temperaturi površine, otkrivanje povezanosti deoksigeniranja i klimatskih promjena predstavljalo je veliki izazov. Ova nova studija govori nam o tome kada možemo očekivati učinak klimatskih promjena na prirodnu raznolikost".

Kako bi istražili utjecaj klimatskih promjena, znanstvenici su svoja istraživanja temeljili na NCAR-ovom Community Earth System modelu, koji je financiran od strane vladine agencije NSF (National Science Foundation) i američkog ministarstva energetike.

Znanstvenici su koristili output iz projekta koji je pokretao model više od dva tuceta puta između 1920. i 2100. godine. Svako individualno pokretanje je započelo s minimalnim varijacijama u temperaturi zraka. Kako su modeli pokretani progresivno, te sitne promjene su rasle i širile se, stvarajući set klimatskih simulacija iskoristivih za proučavanje pitanja o raznolikosti i promjenama.

Koristeći simulacije za proučavanje otopljenog kisika, znanstvenici su dobili smjernice o tome kako su se koncentracije mijenjale prirodno u prošlosti.

S tom informacijom su došli u priliku detektirati kada će deoksigeniranje uslijed klimatskih promjena najvjerojatnije postati učestalije od bilo kojeg trenutka iz povijesnog modela.

Također su otkrili da već mogu detektirati deoksigeniranje uzrokovano klimatskim promjenama u južnom Indijskom oceanu i dijelovima istočnog tropskog Tihog oceana i Atlantskih bazena, te su ustanovili da će između 2030. i 2040. godine biti moguće otkriti znatno raširenije deoksigeniranje, no u nekim područjima poput Afrike, Australije i jugoistočne Azije, deoksigeniranje kao posljedica klimatskih promjena neće biti evidentirano prije 2100.

Koristeći isti podatkovni set, znanstvenici su kreirali mape razina kisika u oceanu, koje prikazuju koje su vode bogate, a koje siromašne kisikom. Otkrili su da mogu razlučiti uzorke deoksigeniranja koji su uzrokovani prirodnim vremenskim fenomenima od uzoraka uzrokovanih klimatskim promjenama.

Ukratko rečeno, do 2030. godine će nedostatak kisika u mnogim morima biti evidentan, što znači da će morski život biti sve ozbiljnije ugrožen.  

Izvor: NSF

Podijeli