Današnji testni hipersonični let će biti livestreaman

  • Objavljeno u Znanost
image

Nije tajna da je američka vojska već duže vrijeme jako nervozna zbog ruske hipersonične tehnologije, a nedavno korištenje takvih raketa u invaziji na Ukrajinu dodatno je motiviralo njezine znanstvenike da ponude odgovor u vidu vlastitog hipersoničnog pogona čim prije, jer postojeći proturaketni sustavi nemaju mogućnost obaranja takvih projektila pa oni Rusima daju veliku tehnološku prednost pred NATO savezom.

AFRL (US Air Force Research Laboratory) i AFOSR (Air Force Office of Scientific Research) objavili su da će danas "livestreamati" testno lansiranje hiperzvučne rakete Bolt II iz NASA-inog uzletišta Wallops Flight Facility u Virginiji, provodeći hipersonične testove pri brzinama do 6 Macha.

Eksperiment bi trebao omogućiti znanstvenicima bolje razumijevanje turbulencije koja je odgovorna za masivno nakupljanje topline pri hipersoničnim brzinama, što je pretežak problem da bi se mogao proučavati u zračnom tunelu, a rezultati bi mogli uvelike utjecati na dizajn budućih hipersoničnih sustava, od hipersoničnog oružja do potencijalnih hipersoničnih putničkih aviona.

Kada se letjelica kreće kroz zrak, oko površine se formira tanak "granični sloj" zraka koji se vuče zajedno sa zrakoplovom. Na prednjem rubu zrakoplova, ovaj granični sloj pokazat će glatki, "laminarni" tok, ali kako se granični sloj proteže unatrag, pretvorit će se u nasilnu, kaotičnu turbulenciju.

Ukratko rečeno ta turbulencija stvara ogroman otpor i vrućinu pri hipersoničnim brzinama, a inženjerima je nevjerojatno teško predvidjeti gdje će na površini letjelice doći do tih prijelaza između laminarnog toka i turbulencije. Stoga je teško znati kako smanjiti otpor i zagrijavanje u dizajnu, a također je teško znati gdje staviti najveću zaštitu od topline ili gdje smjestiti najosjetljivije komponente.

Prvi testni let Bolta je bio neuspješan i koštao je USAF 6 milijuna američkih dolara. Problemi s mehanizmom za lansiranje rakete spriječili su ga da postigne hipersonične brzine. Taj je let detaljno analiziran, pa je tim uvjeren da Bolt II neće imati iste probleme.

Bolt II lansirat će se na dvostupanjskoj raketi, koja će nositi više od 400 senzora i instrumenata. Letjelica je dizajnirana s konkavnim površinama i zakrivljenim prednjim rubovima. Jedna strana je glatka, dizajnirana za proučavanje glatkih površinskih prijelaza i turbulencije. Druga strana služi za proučavanje prisilnog prijelaza i turbulencije. Atmosferski i stratosferski baloni bit će raspoređeni oko područja lansiranja kako bi prikupili podatke o točnim uvjetima u kojima će Bolt II letjeti.

Let Bolta će trajati manje od 10 minuta, a na putu prema gore dosegnut će 6 Macha i dostići vršnu visinu od 281 km prije nego što se okrene i krene natrag na Zemlju, pri čemu će letjeti brzinom od 5,5 Macha.

Livestream video lansiranja moći ćete pratiti na YouTube stranici NASA Wallops putem ove poveznice. Zasad još nije objavljeno točno vrijeme lansiranja, pa ćete morati s vremena na vrijeme posjećivati taj YouTube kanal, ili pričekati da objave snimku leta.

Podijeli