Curiosity snimio prve sunčeve zrake na Marsu

  • Objavljeno u Znanost
image

NASA-in rover Curiosity snimio je prošli mjesec jedan zanimljiv zalazak Sunca na Marsu. Dok se Sunce spuštalo nad horizont, zrake svjetlosti obasjale su hrpu oblaka. Ove "sunčeve zrake" također su poznate kao krepuskularne zrake, od latinske riječi za "sumrak". Bio je to prvi put da su se sunčeve zrake tako jasno vidjele na Marsu.

Curiosity je snimio scenu tijekom najnovijeg istraživanja oblaka u sumrak, koje se temelji na njegovim promatranjima noktilucentnih ili noćnih svjetlećih oblaka iz 2021. godine. Dok većina Marsovih oblaka lebdi ne više od 60 km iznad tla i sastoji se od vodenog leda, oblaci na najnovijim slikama izgledaju kao da su na višoj nadmorskoj visini, gdje je posebno hladno. To sugerira da su ti oblaci napravljeni od leda ugljičnog dioksida ili suhog leda.

Kao i na Zemlji, oblaci znanstvenicima pružaju složene, ali ključne informacije za razumijevanje vremena. Promatrajući kada i gdje nastaju oblaci, znanstvenici mogu saznati više o sastavu Marsove atmosfere i temperaturama te vjetrovima u njoj.

Istraživanje oblaka 2021. uključivalo je više slika Curiosityjevih crno-bijelih navigacijskih kamera, pružajući detaljan uvid u strukturu oblaka dok se kreće. No nedavno istraživanje, koje je započelo u siječnju i završit će sredinom ožujka, češće se oslanja na roverovu kameru u boji Mastcam, koja pomaže znanstvenicima da vide kako čestice oblaka rastu tijekom vremena.

Osim slike sunčevih zraka, Curiosity je 27. siječnja snimio niz šarenih oblaka u obliku pera. Kada su obasjani sunčevom svjetlošću, određene vrste oblaka mogu stvoriti prikaz nalik na dugu koji se naziva preljev.

"Tamo gdje vidimo preljeve, to znači da su veličine čestica oblaka identične njihovim susjedima u svakom dijelu oblaka", rekao je Mark Lemmon, atmosferski znanstvenik s Instituta za svemirske znanosti u Boulderu, Colorado. “Gledajući prijelaze boja, vidimo promjenu veličine čestica u oblaku. To nam govori o načinu na koji se oblak razvija i kako njegove čestice mijenjaju veličinu tijekom vremena.”

Curiosity je uhvatio i sunčeve zrake i oblake koji se prelijevaju kao panorame, od kojih je svaka spojena iz 28 slika poslanih na Zemlju. Slike su obrađene kako bi se naglasile istaknute točke.

Podijeli