Bionička koža detektira klizanje kapljica vode
- Objavljeno u Znanost
Kada na nas padne kapljica vode, možemo je odmah detektirati, kao i osjetiti smjer u kojem se kliže na našoj koži.
Sada će tu sposobnost imati i roboti, zahvaljujući e-koži koju su razvili znanstvenici kineskog Sveučilišta Donghua i Nacionalnog sveučilišta u Singapuru.
Oni su razvili novu elektroničku kožu (e-skin) koja također može percipirati informacije vezane uz klizanje tekućina po objektima. Ova e-koža, predstavljena u radu objavljenom u časopisu Nature Communications, može pretvoriti dinamičko klizanje kapljica u električne signale, koji se zatim šalju indikatoru.
Ljudi su urođeno sposobni detektirati klizanje kapljica tekućine na njihovoj koži, što se može pokazati vrijednim pri izvršavanju zadaća u vlažnom okruženju.
Kako bi reproducirali ovu mogućnost u svojoj e-koži, istraživači su crpili inspiraciju iz svakodnevnog fenomena, nogometne lopte koja se kotrlja po keramičkim pločicama.
Ova e-koža temelji se na triboelektričnom mehanizmu, kontaktnoj elektrifikaciji i elektrostatičkoj indukciji između kapljice i e-kože.
Sustav koji je stvorio tim istraživača sastoji se od isprepletene mreže elektroda. Ove elektrode mogu detektirati različita dinamička ponašanja kapljica, koristeći trenje koje proizvode za pretvaranje u električne signale.
Nakon što e-skin pretvori ponašanje klizećih kapljica u električne signale, šalje vizualni signal tih ponašanja indikatoru. Naime, koža također može pratiti smjer u kojem kapljice teku i pratiti istjecanje vode.
E-koža predstavljena u ovom radu mogla bi se uskoro integrirati u robotske sustave stvarnog svijeta kako bi se dodatno procijenila njegova izvedba. U budućnosti bi to moglo doprinijeti razvoju humanoidnih robota s naprednijim sposobnostima taktilnog osjeta, čime bi se dodatno premostio jaz između ljudske i robotske osjetilne percepcije.