Beton od kalcijevog karbonata

  • Objavljeno u Znanost
image

Kalcijev karbonat (CaCO3) kalcijeva je sol ugljične kiseline i u prirodi najrašireniji spoj kalcija jer se pojavljuje kao kalcit u različitim oblicima vapnenaca, mramora i kreda. U obliku vapnenca nalazi se u svim dijelovima svijeta, često u kilometarskim naslagama nastalim od ostataka morskih školjkaša i puževa. Nakon kremena (SiO2), drugi je mineral po rasprostranjenosti u Zemljinoj kori.

Istraživači predvođeni timom sa Sveučilišta u Tokiju pretvorili su beton iz srušene školske zgrade i ugljični dioksid (CO 2 ) iz zraka u nove blokove dovoljno čvrste za izgradnju kuće.

Proces je uključivao mljevenje starog betona u prah, njegovu reakciju s CO 2 iz zraka, stvaranje tlaka u slojevima u kalupu i konačno zagrijavanje kako bi se formirao novi blok.

Umjesto izgradnje zgrada od novog betona, ova bi tehnika mogla ponuditi način za recikliranje starih materijala, a pritom također zadržati ugljični dioksid u procesu. Blokovi bi se teoretski mogli prepravljati uvijek iznova, kroz isti proces.

Projekt je nazvan C 4 S, što je kratica za Calcium Carbonate Circulation System for Construction, a vodio ga je profesor Takafumi Noguchi, kao voditelj projekta, s profesorom Ippei Maruyamom koji vodi razvoj materijala. Oba istraživača su s Odsjeka za arhitekturu Sveučilišta u Tokiju.

Razvili su metodu za kombiniranje starog betona s ugljičnim dioksidom , uzetim iz zraka ili industrijskih ispušnih plinova, kako bi se stvorio novi, izdržljivi materijal nazvan beton od kalcijevog karbonata.

"Pokušavamo razviti sustave koji mogu doprinijeti kružnom gospodarstvu i ugljičnoj neutralnosti. U Japanu je trenutačna potražnja za građevinskim materijalima manja nego u prošlosti, stoga je dobro vrijeme za razvoj nove vrste građevinskog poslovanja, dok također poboljšavajući naše razumijevanje ovog vitalnog materijala kroz naše istraživanje," objasnio je Maruyama.

Studiju objavljenu u časopisu Journal of Advanced Concrete Technology možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli