Baterija za pametne kontaktne leće napaja se suzama

  • Objavljeno u Znanost
image

U posljednjih nekoliko godina mogli smo vidjeti razne projekte pametnih kontaktnih leća koje uz pomoć elektronike omogućuju brojne stvari, od praćenja glaukoma i davanja lijekova, pa sve do projiciranja slike proširene stvarnosti direktno na oči nositelja.

Mada su se ti projekti pokazali vrlo obećavajućim, jedan od izazova koji ih je kočio je bio kako sigurno i diskretno napajati pametne kontaktne leće.

Znanstvenici Tehničkog sveučilišta Nanyang (NTU) u Singapuru, pod vodstvom profesora Lee Seok Wooa, otkrili su način kako ih napajati običnim suzama nositelja.

"Najčešći sustav punjenja baterija za pametne kontaktne leće zahtijeva metalne elektrode u leći, koje su štetne ako su izložene golom ljudskom oku", rekao je dr. Yun Jeonghun, jedan od autora studije. "U međuvremenu, drugi način napajanja leća, indukcijsko punjenje, zahtijevaju metalnu zavojnicu koja se nalazi u leći za prijenos snage, slično bežičnoj podlozi za punjenje za pametni telefon."

Alternativa koju tim predlaže je baterija s integriranom lećom debljine 0,5 mm koja sadrži vodu i omotač od enzima poznatog kao glukoza oksidaza. Kada je ravna fleksibilna baterija uronjena u bazalnu suznu tekućinu koja oblaže naše oči, enzim reagira s ionima natrija i klorida u njoj, stvarajući električni naboj unutar vode u bateriji.

U laboratorijskim testovima provedenim na simuliranom ljudskom oku, baterija je uspjela proizvesti struju od 45 mikroampera i maksimalnu snagu od 201 mikrovata, za koju znanstvenici tvrde da bi bila dovoljna za bežični prijenos podataka s pametne kontaktne leće najmanje 12 sati.

Testirajući sadašnju bateriju sa simuliranom otopinom suza, istraživači su pokazali da bi se životni vijek baterije produžio za dodatni sat za svaki dvanaestosatni ciklus nošenja koji se koristi. Baterija se također može puniti konvencionalno vanjskim izvorom napajanja.

Osim toga, dok bi suze korisnika mogle pomoći da leća radi cijeli dan, istraživači predlažu da se stavi u fiziološku otopinu preko noći (najmanje osam sati) kako bi svaki dan započela potpuno napunjena.

Rad o studiji nedavno objavljen u časopisu Nano Energy možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli