Algoritam simulira sudarač čestica
- Objavljeno u Znanost
Prema mišljenju znanstvenog svijeta, još nas najmanje jedno desetljeće dijeli od dolaska prvih funkcionalnih kvantnih računala.
No znanstvenici NIST-a (National Institute of Standards and Technology), odlučili su da neće čekati njihov dolazak, pa su već počeli pisati algoritme i softver za njih.
Njihov prvi algoritam koji su namijenili budućim kvantnim računalima namijenjen je izradi računalnog simulatora velikih sudarača čestica poput LHC-a, te bi jednog dana mogao zamijeniti postrojenja koja se danas protežu kilometrima i koštaju milijarde dolara.
Da bi sve ono što danas rade veliki sudarači čestica mogla simulirati računala, potrebna je nevjerojatna računalna snaga, kakvu ni najmoćnija današnja superračunala nisu u stanju isporučiti, ponajviše zbog ograničenja sustava "ili jedinica ili nula", za razliku od kvantnih računala koja omogućuju istovremeno postojanje oba "stanja", te stoga računalne operacije mogu izvoditi nadsvjetlosnom brzinom u usporedbi s klasičnim.
Teoretski bi to značilo da će kvantna računala biti u mogućnosti razmotriti sva moguća rješenja istovremeno, što ih čini fantastičnim alatom za fizičare koji proučavaju zakone koji vladaju u svemiru.
U svakom slučaju, kada se pojavi prvo kvantno računalo, znanstvenici će već imati softver za njega, odnosno kako kaže profesor teorijske fizike Richard P. Feynman, "kvantno računalo će nam predstavljati svojevrsni zračni tunel za testiranje ideja koje danas zahtijevaju akceleratore".