AI dobiva Muskovu gimnastičku dvoranu

  • Objavljeno u Znanost
image

Na bilo kojem polju znanosti dobro istraživanje je ono koje se može replicirati. Ukoliko netko drugi može ponoviti vaš eksperiment i dobiti iste rezultate, istraživanje dobiva potvrdu vjerodostojnosti od znanstvene zajednice. Ukoliko netko vaša istraživanja poboljša i dobije još bolje rezultate, to donosi dodatnu korist zajednici.

Takva je ideja projekta OpenAI Gym, nove platforme za istraživanje umjetne inteligencije, koju su pokrenuli Elon Musk, Sam Altman iz Y Combinatora i Ilya Sutskever, bivši istraživač u Googleovom Brain timu.

Njihova platforma je zamišljena tako da omogući svima ambiciozna istraživanja AI-a, te istovremeno objavljivanje i "open-sourcanje" svega što rade. To znači da bi OpenAI Gym trebao postati standard za testiranje određenih vrsta algoritama umjetne inteligencije, te mjesto na kojem bi ljudi mogli dijeliti svoje rezultate.

Musk i ekipa nisu željeli napraviti tablice s rezultatima po kojima bi se pratilo tko je napravio algoritme s najvećim brojem bodova, već su se umjesto toga fokusirali na promociju algoritama koji generaliziraju raznovrsne zadaće, što znači da se mogu nositi i s "prepoznavanjem mačaka", kao i koristiti u prepoznavanju govora, što postojeći AI algoritmi nisu u stanju, jer su specijalizirani samo za određena područja. "Svrha nije da se postognu najveći rezultati, već u otkrivanju rješenja za dobro generaliziranje", piše u OpenGym dokumentaciji.

Ova "gimnastička dvorana" za AI fokusira se na takozvani "reinforcement learning" (RL), vrstu strojnog učenja u kojoj algoritam uči iz interakcije sa okolinom. Učenje se obavlja po načelu pokušaja i pogrešaka, a za svaku dobro obavljenu zadaću algoritam dobiva "nagradu". Ukoliko ne uspije izvesti traženo, onda nagradu neće dobiti, pa mora smisliti nešto drugo kako bi se mogao "osladiti".

To je ista vrsta umjetne inteligencije koju koristi Googleov Deepmind, a često se koristi u robotima i video igrama.

Ukoliko se i sami bavite razvojem algoritama umjetne inteligencije, putem OpenAI Gym ćete ih moći postaviti u razna virtualna okruženja za testiranje, pa ćete vidjeti kako se nose u objektivnom testu, raditi prilagodbe, pa čak i objavljivati benchmarke kako bi ih mogla vidjeti čitava zajednica.            

Platforma radi s raznim open-source AI razvojnim kosturima, poput Googleovog TensorFlowa i Theana koji je napravilo Sveučilište u Montrealu.

OpenAI Gym se sada nalazi u otvorenoj beti, pa svi istraživači mogu dovesti svoje algoritme na "trening" putem poveznice izvora ovog članka.

Izvor: OpenAI Gym

Podijeli