3D printer radi s materijalom od prirodnog drva

  • Objavljeno u Znanost
image

Današnji 3D printeri rade s brojnim materijalima poput plastike, metala i betona, a ideja istraživača u znanosti o materijalima i nanoinženjeringu s američkog Sveučilišta Rice je omogućiti 3D ispis objekata korištenjem prirodnog drveta.

Istraživači su razvili "tintu" na bazi vode bez aditiva napravljenu od lignina i celuloze, temeljnih građevnih elemenata drva, koja se može koristiti za proizvodnju arhitektonski zamršenih drvenih struktura putem tehnike 3D ispisa. 

"Sposobnost stvaranja drvene strukture izravno iz vlastitih prirodnih komponenti postavlja pozornicu za ekološki prihvatljiviju i inovativniju budućnost", rekao je Muhammad Rahman, pomoćni profesor znanosti o materijalima i nanoinženjeringa na Riceu. "Najavljuje novu eru održive 3D ispisane drvene konstrukcije."

 

Istraživanje sveučilišta bilo je usredotočeno na optimizaciju sastava tinte prilagođavanjem omjera lignina, celuloznih nanovlakana i nanokristala uz održavanje prirodne ravnoteže lignina i celuloze. 

Nakon tiskanja, provedene su sveobuhvatne analize kako bi se procijenile površinske i unutarnje strukture 3D tiskanog drva, uspoređujući ga s prirodnim drvenim pandanima. Izrađeni objekti nisu samo pokazali bliske sličnosti prirodnom drvu u teksturi, već i u mirisu i snazi.

Dodatno, izvršena su mehanička ispitivanja za procjenu tlačne čvrstoće i čvrstoće na savijanje, otkrivajući obećavajuće rezultate koji su nadmašili rezultate prirodnog balza drva.

Rad o istraživanju objavljen u časopisu Science Advances možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli