VIDEO: Povijesno slijetanje Kineza na Mjesec

  • Objavljeno u Svemir
image

Kina slavi povijesno dostignuće svojeg svemirskog programa, jer je upravo postala treća nacija u povijesti koja je na Mjesec dostavila robotski rover za istraživanje.

Chang'e-3 lander koji je nosio Yutu rover, sletio je meko na mjesečevu površinu, 12 dana nakon lansiranja iz Xichang Satellite Launch Centra u Sichuanu, od kuda ga je ponijela reketa Dugi marš 3B.

Posljednjih 12 minuta uoči prizemljenja, inženjerima u pekinškom Aerospace kontrolnom centru srce je zastalo, jer su posljednjih 15 kilometara slijetanja izgubili kontakt s letjelicom koja se spustila vlastitim sustavom upravljanja.

Nakon što je lander stigao na nekoliko metara visine od mjesečeve površine, potisnik se ugasio, a sonda je sletila na tlo u blizini područja Sinus Iridium, jednog od najljepših krajolika na Mjesecu.

Mada je upravo Sinus Iridium bio originalna meta, kineski znanstvenici su potvrdili da je letjelica sletjela nešto istočnije od planiranog, unutar Mare Imbriuma, ili Mora kiša.

Sedam sati nakon slijetanja, s rampe landera se odvezao Yutu rover težine od 140 kilograma, čime je službeno započelo kinesko istraživanje, ili kako to neki navode, kinesko osvajanje Mjeseca.

Glavni instrument Yutua je radar koji je u stanju prodrijeti do 100 metara ispod mjesečeve površine, pa će Kinezi imati priliku istraživati podzemlje Mjeseca, čime će moći prilično toga saznati o podrijetlu našeg prirodnog satelita.

Kina planira kroz nekoliko sljedećih desetljeća na Mjesec poslati i astronaute, te sagraditi postaju koja će služiti kao "kolodvor" za buduće misije na Mars s ljudskom posadom, koje planiraju između 2040. i 2060. godine.

Poneki vojni i znanstveni krugovi u SAD-u, već su počeli širiti glasine da Kinezi planiraju na Mjesecu sagraditi vojno postrojenje s kojega će moći lansirati nuklearne projektile na Zemlju. Lako je moguće da takvim pričama žele omekšati američki Kongres da ponovno financira otkazane svemirske programe, jer im je to već uspjelo u vrijeme hladnog rata s SSSR-om, kada je čovječanstvo najbrže napredovalo u istraživanju svemira.

Podijeli