VIDEO KOMPILACIJA: Kako NASA izvodi crash testove

  • Objavljeno u Svemir
image

Ovih dana na tlo se srušio jedan NASA-in zrakoplov, no taj događaj neće stići u rubrike crnih kronika, iz dva razloga. Prvo stoga što nitko nije stradao osim lutaka za testiranje (crash test dummies), a drugo zato jer je NASA namjerno zabila jednu Cessnu 172 u tlo, kako bi između ostaloga testirala sustav za automatsko uzbunjivanje i pozivanje pomoći, koji bi se jednog dana trebao naći u svim zrakoplovima. Sustav funkcionira tako što putem satelita automatski šalje obavijest nadležnim službama o padu zrakoplova s lokacijom nesreće, zahvaljujući mreži ELT senzora s predajnicima (emergency location transmitters), kao što možete vidjeti u ovom videu.

NASA je ujedno odlučila napraviti kompilaciju svojih crash testova letećih strojeva, pa je objavila ovaj video u kojem možete vidjeti čitavu povijest namjernog rušenja i uništavanja raznih letjelica, od mjesečevih landera, zrakoplova, helikoptera, pa sve do "splash" testova modula za posadu, kojima se ispitivala njihova sigurnost pri kontroliranim padu u ocean.

Svi crash testovi izvode se na specijalnom poligonu pod nazivom "Landing Impact and Research Facility", koji se nalazi u NASA-inom Langley Research Centru u Hamptonu, izrađenom 1965. godine, za potrebe Apollo misija.

Između ostaloga, na toj lokaciji je izgrađena "površina Mjeseca", koja je služila za potrebe simulacija procedura slijetanja i uzlijetanja, zahvaljujući kojima su Armstrong i Aldrin 20. srpnja 1969. uspješno ostvarili prvu povijesnu posjetu našem prirodnom satelitu.

Podijeli