Spremnik za transport uzoraka s Marsa

  • Objavljeno u Svemir
image

Mada u ovom trenutku još nije poznato kada će se na Mars uputiti prva letjelica koja će imati povratnu kartu Zemlja-Mars-Zemlja, Europska svemirska agencija (ESA) razvija sustave koji će biti potrebni za realizaciju pojedinih kritičnih faza operacije pod nazivom Mars Sample Return.

Ova misija koja će vjerojatno imati veliki međunarodni karakter, morat će na crveni planet spustiti letjelicu koja će posjedovati sustav za lansiranje, koji će omogućiti dovoz uzoraka s Marsove površine u orbitu, gdje će ih pokupiti druga letjelica čija će uloga biti povratak na Zemlju.

ESA je ovih dana predstavila sferični spremnik težine oko 5 kilograma namijenjen sigurnom transportu uzoraka s Marsa

Ovaj kontejner promjera od 23 cm dizajniran je da uzorke čuva na stalnoj temperaturi od -10 stupnjeva celzijusa tijekom čitavog puta na Zemlju, a posjedovat će 11 dobro zabrtvljenih kapsula, uključujući jedan set koji će služiti za transport Marsovog "zraka", odnosno atmosfere.

Prije povratka na Zemlju, spremnik će biti dobro zatvoren u drugi kontejner osiguran protiv biološkog zagađenja, koji će ujedno biti dizajniran da može preživjeti vrući ulazak u Zemljinu atmosferu.

"Obzirom da uvijek postoji mogućnost da uzorci sadrže alienski život, moramo se držati striktnog planetarnog protokola karantene, kako ne bi došli u dodir sa Zemljinom biosferom", kaže Benoit Laine, znanstvenik koji vodi projekt izrade ovog spremnika.

"Čak ni neispravan padobran zbog kojeg postoji mogućnost snažnog udara u Zemljinu površinu ne smije dovesti do kontaminacije uzoraka ili curenja materijala", dodaje Laine, navodeći da se stoga u izradi ovog spremnika vodila briga oko toga da preživi "crash landing", odnosno slobodan pad na Zemlju.

Mada je ovaj spremnik još uvijek u fazi prototipa, "shock testovi" su ukazali da već sada može izdržati ekstremne temperature, kao i silu od 400 G.

Na poveznici izvora ove vijesti na stranici ESA-e možete pogledati video koji prikazuje brtvljenje spremnika s uzorcima Marsovog tla i atmosfere. 

Izvor: ESA

Podijeli