Satelit težak 6 tona pada na Zemlju
- Objavljeno u Svemir
NASA-in satelit Upper Atmosphere Research Satellite (UARS), ostao je bez goriva još 2005. godine, te bi se mogao srušiti na bilo koji od 6 kontinenata.
Znanstvenici NASA-e još ne znaju kada će točno doći do pada, no predviđaju da bi se UARS mogao srušiti na područje između 57. stupnja sjeverne širine i 57. stupnja južne širine, što zapravo znači da može pasti na gotovo sve naseljene dijelove Zemlje.
Obzirom da su i naši krajevi u tom pojasu, najviše nas zanima što će se desiti kad jednom padne.
Astronom Dr Ian Griffin, iz britanske organizacije UK Association of Science and Discovery Centres, kaže kako zemljina atmosfera padajućim tijelima iz svemira napravi puno toga dobroga za sve nas. Osim što će veći dio satelita izgorjeti u atmosferi, ona će ostatke značajno usporiti prije pada.
S druge strane, obzirom da je UARS poprilično velik (6 tona mase), nakon atmosferskog izgaranja još uvijek bi ostaci mogli iznositi nekih 500 kilograma, što baš ne biste voljeli da vam padne na glavu.
Srećom, prema statistici, mogućnost da nešto završi u naseljenom području doista je mala, odnosno iznosi 1:3200, dok šansa da vam komad satelita padne na glavu iznosi 1 naprama trilijun.
Znanstvenici NASA-e kažu kako do sada nije potvrđen niti jedan slučaj da je netko na našem planetu bio ozlijeđen nakon pada nekog satelita.
Inače, UARS je prilično manji od svemirske postaje Mir (133 tona), koja se srušila na Zemlju 2001. ili Skylaba (100 tona), koji je pao još davne 1979.
Mir je pao u Tihi ocean, dok je Skylab završio u Indijskom oceanu, a pojedini dijelovi su se rasuli širom zapadne Australije.
Ukoliko vam u dvorište padne neki dio UARS satelita, NASA preporučuje da ga ne dirate, već obavijestite lokalne vlasti, mada postoji gotovo zanemariva mogućnost da bi se moglo raditi o nekom opasnom materijalu.
AKO NISTE ZNALI
UARS satelit
Satelit je 1991. godine u orbitu doveo space shuttle Discovery. Dugačak je 10,6 metara, promjer mu iznosi 4,5 metara, a težak je 6,5 tona.
UARS nosi 10 instrumenata, koji su namijenjeni proučavanju ozona i kemijskih spojeva u ozonskom omotaču Zemlje, mjeri vjetrove i temperature u stratosferi, kao i količinu energije koja dolazi na Zemlju od Sunca.
Zbog tih karakteristika satelit je imao vrlo značajnu ulogu u proučavanju utjecaja gornje atmosfere na klimu i klimatske promjene na Zemlji.
UARS je do sada orbitirao na visini od 603 km, s orbitalnom inklinacijom od 57 stupnjeva.