Curiosity poletio ka Marsu

  • Objavljeno u Svemir
image

Danas je NASA uspješno lansirala rover Curiosity koji u sebi ima integriran Marsov znanstveni laboratorij (Mars Science Lab - MSL), čija će glavna svrha biti otkrivanje dokaza o mikrobiološkom životu na crvenom planetu.

Nakon nekih 8 i pol mjeseci od lansiranja (u kolovozu 2012.), Curiosity će stići u orbitu Marsa i započeti spuštanje na njegovu površinu, sustavom retroraketa koji podsjeća na "Jet-Pack", kakav još nikad nije isproban u svemirskim istraživanjima.

Mars Science Laboratory će između ostaloga skupljati uzorke zemlje i stijena, te u njima tražiti organske komponente ili njihove tragove, kako bi pokušao ustanoviti je li u prošlosti Mars bio pogodan za život, odnosno ima li kakvog oblika života na njemu danas.

Za razliku od ruskog neuspjeha s letjelicomPhobos-Grunt koja je zapela u orbiti i umjesto da odleti na Mars, uskoro bi mogla pasti na Zemlju, lansiranje Curiosity je proteklo savršeno.

Raketa Atlas V je s uzletišta broj 41 na Cape Canaveralu podigla Curiosity, gornji stadij Centaur se uključio na vrijeme i još važnije, odvojio kad je trebalo, te se Curiosity sad nalazi na svom putu prema Marsu.

Inženjeri su potom još neko vrijeme grizli nokte dok s letjelicom nije uspostavljena veza i sada napokon glavni gazda leta Omar Baez može na spavanje, što mu je predstavljalo nepoznanicu u posljednja tri dana uoči lansiranja.

VIDEO: Lansiranje Curiositya/MSL-a

Podijeli